Demir Mineralinin Faydaları

Demir insan fizyolojisinde çok önemli bir mineraldir ama vücuttaki yoğunluğu ( yaklaşık 4-5 gr) bakımından yalnızca bir eser mineraldir. Diyetteki demirin ana fonksiyonu, bir kan pigmenti olan hemoglobinin önemli bir içeriği olmasıdır. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve vücut için hayati olan oksijeni taşır. Ayrıca demir, miyoglobinde de bulunur ve vücudun enerji üreten reaksiyonlarına da katılır.

Destek Nedenleri?demir

En çok demir eksikliği riski altında olanlar, aylık kan kayıplarından ötürü, çocuk doğurma yaşındaki kadınlardır.Bu kadınların ek bir destek ile demir ihtiyaçlarını karşılamaları tavsiye edilir. Bunun sebebi kadınların adet dönemlerinde kan kaybına bağlı olarak demir kaybıda yaşamalarıdır.

Demir desteğine ihtiyaç duyan diğer insanlar vejetaryenler, hamile kadınlar, ergenlik çağındakiler, atletler ve yaşlılardır. Diğer besin maddeleriyle uygun bir dengede demir içeren bir multivitamin ve mineral desteğinin  çocukalra verilmesi gereklidir, ama tıbbi öneriler hariç çocuklar tarafından daha yüksek düzeylerde demir alınmamalıdır.

Demir ;  köri, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, kuzu ciğeri, kuru kayısı, ekmek, sığır eti, çikolata, yumurta, bşftek,suteresi, ekmek,lahana, kırmızı şarap, balık, patateste bulunur.

 

Demir eksikliğinin neden olabileceği bir hastalık olan anemi, demir takviyesi sayesinde bu durumda rahatlama sanabilir. Anemi ya çok barizdir ya da yoktur komplikasyon göstermeyen sekonder anemilerde altı aydan fazla demir almak faydasızdır. Aynı şekilde karaciğer, mide usaresi, vitamin vb. ihtiva eden ilaçların saf demirli ilaçlara üstün olduğunu farz etmek de hatalıdır.  demirin bazı bileşikleri hazım sistemini daha az etkileyebilir.