HAMİLELİK DÖNEMİNDE TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Hamilelikte önemli besinler

 Hamilelik döneminde yediğiniz, içtiğiniz aldığınız bütün besinler çok önemlidir. Sizin tükettiğiniz her besin aslında bebeğinize yediğiniz her yemektir. Bu nedenle hamilelik döneminde Annenin tükettiği besinler kendi sağlığı ve bebeğinin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

 Hamilelik döneminde anneler 3 temel öğüne ek olarak 2 ya da 3 defa da ara öğün alarak beslenmelidirler. Et, süt, balık, ceviz, bol su, bitki çayı, sebze, yoğurt, peynir vb. yiyecekler tüketilerek vücudun protein ve vitamin ihtiyacı sağlanmalıdır. Ayrıca hamilelikte c vitamini alabilmek içinde çilek, greyfurt, portakal, limon, domates, karnabahar gibi besinler tüketilmelidir.

 Gebelikte kemik yapısını kuvvetlendirmek için bu besinlere ihtiyaç vardır aynı zamanda hamilelik döneminde çok sık görülen kabızlık içinde lifli gıdalar tüketilerek kabızlığın ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.  Yulaf ezmesi, barbunya, makarna, kayısı, kuru üzüm, bezelye, pırasa, kuruyemiş, pirinç te de bol miktarda lif bulunmaktadır. Rahat ve hem bebeğiniz için hem de kendiniz için sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir.