A Vitamini Bakımından Zengin Besinler

 A vitamini vücudumuzda önemli görevleri ve faydaları olan bir vitamindir. Bu vitaminde tüm diğer vitamin ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemez bu nedenle A vitamini alabileceğimiz kaynaklar besinlerdir. Peki bu besinler hangileridir? A vitaminin ne gibi faydaları vardır? A vitamini eksikliğinde ne gibi belirtiler ve hastalıklar ortaya çıkar?A vitaminin faydaları

A Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Kuzu ciğeri, havuç, margarin,tereyağı, peynir, süt, yoğurt, sardalye, uskumru ve yeşil sebzeler A vitamini bakımından zengindir. Lakin bu besinlerden A vitamini alabilmek için, pişirilme işlemi kızartma şeklinde yapılmamalıdır. Çünkü A vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve kızartma işlemi sırasında besinler A vitamini bakımından fakirleşirler.

A Vitaminin Faydaları

A vitamini göz ve cilt sağlığı açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle göz sağlığı açısından A vitaminin önemi çok büyüktür. A vitamini, gece görmemize olanak veren göz pigmentlerinin oluşumuna katılarak bizi gece körlüğünden hatta körlükten korur. Bunun yanında A vitamini, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da vücudumuzu korur.

Eksikliği Durumu

A vitaminin eksikliğinde öncelikle cilt problemleri görülür. Eğer cilt problemleriniz varsa bu problemin sebebi A vitamini eksikliği olabilir. Üstelik solunum ve idrar yollarından sürekli hasta oluyorsanız, bu da A vitamini eksikliğinin bir belirtisidir. A vitamini eksikliğinin daha  ciddileşmesi durumunda göz hastalıkları, görme bozuklukları, gece körlüğü hatta körlük oluşabilir.  Günümüzde yılda 250.000 çocuk A vitamini eksikliğine bağlı körlük yaşamaktadır. Tüm bu hastalıklardan korunmak için yapmanız gereken beslenme programınıza, vitamin bakımından zengin besinler koymak.