Aç Kalarak Kilo Vermek Mümkün mü?

Kilo problemi olan ve sürekli kilo verme düşüncesi olan kişiler kendilerine uygun diyet bulmak için yola düşerler. Kimileri sağlıklı diyet programlarını uygulamayı tercih ederken kimileri ise kulaktan dolma bilgiler ya da kendi doğrularına göre birtakım yollar izler. Bu yollardan biride aç kalınınca kilo verileceği düşüncesidir. Aç kalarak diyet yapma fikri kilo verme konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biridir.

Aç kalma ve kilo verme üzerindeki etkiler düşünülecek olursa elbette aç kalmanın kilo verme üzerinde etkisi vardır. Fakat uzun süre aç kaldıktan sonra tek seferde çok fazla yemek yemek bu duruma dahil değildir. Uzun süre aç kalındığında vücut içerisinde bulunan yağları yavaş yavaş kullanmaya yani eritmeye başlar. Uzun süre açlıktan sonra biranda yenilen yemek vücut tarafından sıkıca tutulur ve bir daha yemek yenilmeyeceği sanılarak sindirilmesine izin vermez. Bu nedenle uzun süre aç kaldıktan sonra tıka basa yemek yemek kilo vermemiz üzerinde etki sağlamayarak aksine kilo almamıza neden olmaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre bir grup insan gün içerisinde 2000 kalorilik yemekleri düzenli saatler arasında yemiştir. Bir farklı grup ise tüm gün hiç birşey tüketmeyerek gece tek seferde 2000 kalorilik aynı besinleri tüketmiştir. Araştımanın sonucu ise; 2000 kalorilik ihtiyaçlarını tek bir öğünde karşılayanlar, bu kalori alımını üç öğüne bölenlere oranla daha fazla kilo aldığını gösteriyor. Neden mi? Çünkü günde tek öğün yiyenler vücutlarını açlık durumuna soktukları için, vücutları yağı yakmak yerine depolamayı tercih ediyor. Bu nedenle aç kalarak kilo vermek söz konusu değildir.

Farklı bir açıdan bakmak gerekirse uzun süre aç kalan metabolizma çalışmayarak duracaktır. Uzun süre çalışmayan ya da yavaş çalışan metabolizma biranda tekrar çok fazla yenmesi durumunda hızlı çalışmayarak normalden daha da yavaş çalışacaktır. Fakat düzenli az ve sık sık yemek yendiğinde ise metabolizma sürekli bir çalışma halinde olacak ve kolay kolay durmayacaktır. Bu nedenle daha çabuk kilo verileceği düşüncesiyle diyetlerinizde kendinizi fazlasıyla aç bırakmanız, öğün atlamanız oldukça yanlış bir davranıştır. Sadece diyet yaparken değil normal hayatta da aç kalarak sağlıklı beslenmek doğru bir davranış değildir. Bu nedenle gün içerisinde aç kalmadan 3 ana öğün ve 2 ara öğün yaparak öğünlerde çok fazla olmadan az miktarda beslenmek hem sağlıklı beslenme hemde kilo kontrolü açısından oldukça önemlidir.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, aç kalma, aç kalmadan kilo verme, aç kalarak kilo vermek mümkün mü, metabolizmanın hızlı çalışması, sindirim sisteminin hızlanması, metabolizma nasıl çalışır, kilo verme, doğru beslenme, sağlıklı yaşam