Ardıç Meyvesinin 6 Şaşırtıcı Faydası

Ardıç meyvesini tıbbi amaçlar için kullanmak, binlerce yıldır olmasa da yüzlerce uygulama olmuştur, ancak bu meyveleri kullanmadan önce, yapabileceklerini ve ne gibi risklere sahip olduklarını anlamak en iyisidir.

Ardıç Meyvesi Nedir?

Ardıç meyvesi, ardıç ağacından tohum konisinin bir parçasıdır ve aslında bir meyve değildir. Bu meyvelerden bazıları kurutulur ve baharat olarak kullanılırken, bazı insanlar ardıç yağı çıkarmayı veya hatta güçlü bir bitki çayı yapmak için çilekleri dikmeyi tercih ederler. Çilekler ünlü lezzet cinine alışkındır. Kozalaklı ağaçların bitki kısımlarına alerjisi olmasına rağmen, insanların çoğunluğu herhangi bir yan etki riski olmadan ardıç meyvesi yiyebilirler. Bu meyvenin popülaritesi, büyük ölçüde, etkileyici besin profilinden türetilen sağlık etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bu ardıç meyvesinde bulunan anti-enflamatuar, antibakteriyel, anti-fungal, antiseptik, diüretik ve antioksidan özelliklerle sonuçlanır.

Ardıç Meyvesi Besin Değerleri

Bu meyvede potasyum, magnezyum, C vitamini, kalsiyum, limonen, demir, bakır ve kromun yanı sıra esansiyel yağlar, terpenler, şeker ve çeşitli antioksidanlar bulunur. Ek almak ya da sadece bu çilek alımını artırmak planlıyorsanız, bazı dozaj yönergeleri vardır.

Kurutulmuş veya taze meyveler için 10 gramdan fazla tüketmeyin; esansiyel yağ durumunda, dozajınız 100 miligramı geçmemelidir. Sadece çayı içiyor olsanız bile, her gün 2’ye kadar alımınızı sınırlayın, aksi takdirde yan etki riskiniz artar.

Ardıç Meyvesi Etkileri

Ardıç meyvesinin en önemli etkileri, oksidatif stresi azaltma, hastalığı önleme, cilt sağlığını artırma, sindirimi iyileştirme, kalbi koruma ve diyabetin yönetilmesine yardımcı olmasıdır.

Oksidatif stres

Antioksidanları ile bu meyveler hem topikal hem de içsel olarak oksidatif stresi önleyebilir ve böylece çeşitli kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalık riskini azaltabilir.

Doğal Antiseptik

Bu yağ deriye, yaralara veya aşınmaya uygulandığında, enfeksiyonlara karşı koruyabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Cilt bakımı

Sedef hastalığı, akne, rosacea veya diğer cilt rahatsızlıklarından muzdaripseniz, ardıç meyveleri hızla enflamasyonu ve ağrıyı azaltabilir. Bu meyveden yapılan Ardıç Yağı Kremi cilt için kullanılabilir.

Sindirim

Ardıç, sindirimi uyardığı bilinmektedir ve hatta bazı kültürel tıbbi uygulamalarda müshil ve diüretik olarak kullanılmış, kabızlık ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olmuştur.

Uyku problemleri

Nadiren bir yatıştırıcı olarak kullanılsa da, vücutta ve akılda mükemmel bir uyku yardımı yapan bazı rahatlatıcı etkileri olabilir.

Kalp sağlığı

Kan basıncı ve trigliserit düzeylerini düşürme yeteneği ile bu meyveler kardiyovasküler sağlıkta önemli bir rol oynayabilir.

Bu makalede yazılan yazılar sadece bilgi amaçlıdır

Ardıç Yağı Kremi bir ilaç değildir, takviye edici üründür!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: ardıç yağı kremi fiyat, ardıç yağı kremi ibrahim Saraçoğlu, ardıç yağı kremi yan etkileri, ardıç yağı kremi yüze sürülürmü, ardıç yağı kremi nedir, ardıç yağı kremi gittigidiyor, ardıç yağı kremi fiyatı, ardıç yağı kremi kullanımı, ardıç yağı kremi kullananlar, ardıç yağı kremi mecitefendi, ardıç yağı kremi, ardıç yağı kremi faydaları, ardıç yağı kremi al

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.