Aromatik Sular Nedir?

Aromatik su nedir?

Damıtma işleminin sonunda elde ettiğimiz şey, iki bileşen, esans yağları ve hidrosoller ve hidrolatlar olarak da adlandırılan aromatik sulardır. Bu sonuncusu, ünlü ve yaygın olarak 700’lerin ortalarına kadar kullanılmış, portakal çiçeği suyu veya gül suyu gibi klasik olanlardan ayrı olarak, esansiyel yağlar daha büyük şöhrete kavuşmuştur. Ancak günümüzde, karkim aromatik sular ön plana çıkıyor.


Ama onlar (aromatik sular) ne? Fransız Farmakopesine göre, bir hidrat “bitkilerde bulunan uçucu aktif bileşenlerin damıtılmasıyla yüklü bir damıtılmış su” dur.

Buhar buharı damıtma yöntemini hatırlarsanız her durumda karışık bir su buharı ve esansiyel yağ kondenser içine girer, ısıyı kaybeder, sıvıya dönene kadar soğur ve bir Florentine şişesi içinde toplanır.

Bu noktada, suda (veya birkaç durumda aşağıda) suyun içinde tüm kokulu, uçucu ve suda çözünmeyen moleküller bulunur. Bununla birlikte, bütün kokulu ve uçucu moleküller suda çözünmezler, bazıları sadece kısmen öyle, diğerleri ise suda tamamen çözünür. Bu moleküller bu nedenle uçucu yağda bulunmazlar, ancak damıtılmış suda genellikle çok düşük (nadiren% 1’den fazla) fakat suyun parfümü ve belirli etkiler göstermesi için yeterli bir konsantrasyonda kalırlar. Bu suyun nasıl ve ne kadar kokulu olacağı, doğal olarak, esansiyel yağ gibi, elde edildiği bitkiye de bağlı olacaktır, fakat bileşim her zaman esansiyel yağınkinden farklı olacaktır.

Hidratların, aromatik bitkilerin uçucu bileşeninin suda çözünür fraksiyonunu içerdiği ve suyun içinde iyi çözünen moleküllerin özellikle oksijenli bileşikler açısından zengin olduğu için, hidrolatların alkoller ve karboksilik asitler bakımından zengindir. EO’lardan yoksun asitler, hidrokarbonlar, sadece karbon ve hidrojenden oluşan ve dolayısıyla suda çözünmeyen moleküller sadece esansiyel yağda olacaktır. Aromatik su daha fazla aromatik olacak ve bitkinin oksijenli bileşikleri içereceği sürece, bitki neredeyse sadece hidrokarbonlar içerdiğinde aromada oldukça zayıf olacaktır. Bu farkı yaşamak için, Kekik, Biberiye, Adaçayı, vb. Gibi oksijenli bileşikler açısından zengin bir bitkinin karkim bitkisel aromatik sular kokusunu almak ve bunu bir kozalaklı Çam gibi damıtmadan elde edilenle karşılaştırmak yeterlidir.

Bu makalede yazılan yazılar sadece bilgi amaçlıdır

Karkim Bitkisel Aromatik Su bir ilaç değildir, takviye edici gıdadır!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: karkim sondaj, karkim f15, karkim f13, karkim f10, karkim f17, karkim karışık bitkisel aromatik su, karkim ürünleri, karkim, karkim kimya, karkim aromatik sular, karkim Ankara, karkim adres, karkim bitkisel aromatik sular f14, karkim sondaj akışkanları, karkim ab, karkim bitkisel aromatik sular, karkim böbrek taşı, karkim bayileri, karkim borsa, karkim beylikdüzü, karkim böbrek ilacı, karkim basur, karkim k9 bitkisel su, karkim k8 karışık bitkisel aromatik su

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.