Ayva kilo aldırır mı?

Kış ayları yaklaştığı zaman ilk aklımıza gelen meyvelerden biride ayva olur. Kendine has bir lezzeti ve hafif mayhoş tadı olan ayva birçok kişinin keyifle tükettiği ve kışı iple çektiği meyvelerden biri olmuştur. Genellikle ham olarak tüketmeyi sevdiğimiz ayva aynı zamanda farklı lezzete sahip olan tatlısı ile midemizi şenlendirirken aynı zamanda Osmanlı döneminden kalma tarifi ile mutfaklarımızı şenlendirmektedir. Ancak ayva tüketmeyi farklı şekillerde seven birçok kişinin sorduğu ortak sorulardan biride ayvanın kilo aldırıp aldırmadığı sorusu olmuştur.

Özellikle kış aylarında tükettiğimiz ayva, aynı zamanda A,B, C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, mineral bakımından zengin olan bir meyvedir.  Aynı zaman da lif oranının yüksek olması nedeniyle uzun süre tokluk hissi yaşamamıza yardımcı olan değerli meyvelerden biridir. Antioksidan değeri yüksek olan ayva bağışıklık sistemini korurken bazı hastalıklara karşı önlem almamızı sağlayan kış meyvelerinden biridir. Potasyum bakımından zengin olması nedeniyle kan basıncını düzenleyen ayva uzmanların önerdiği meyveler içerisinde yer almaktadır. Hem kurusunu hem de ham halini keyifle tüketeceğiniz ayvanın aynı zamanda yaprağının bazı bitki çayları içerisinde kullanılması öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir. Her anlamda sağlıklı olma özelliğini bizlere gösteren ayva aynı zamanda çekirdeğinin cilt bakımı konusunda kullanıldığını hepimiz biliriz. Belirli miktarda su içerisine atılan birkaç tane ayva çekirdeği birkaç saat sonra koyu bir kıvam alır. Bu koyu kıvam ise cilt bakımı konusunda bayanların evde uyguladıkları yöntemlerden biri olmuştur.

Bunun dışında ayvanın sağlıklı olduğunu bilen ve bu nedenle daha sık tüketmeyi isteyen kişiler ayvanın kilo aldırıp aldırmadığı konusunda endişe yaşarlar. Meyveler arasında en az şekere sahiptir diyebileceğimiz ayva, aynı zamanda uzun süre tok tutması ve lifli olması nedeniyle diyet yapanlarında keyifle tüketebileceği bir meyvedir. Kalori bakımından ise oldukça düşük kaloriye sahip olan ayva yaklaşık 100 gramı yani 1 adet ayva toplam 57 kaloriye sahiptir. Ancak ayva tatlısı için aynı kaloriye sahiptir diyemeyiz. İçerisinde şeker olması nedeniyle kalorisi kat kat artan ayva tatlısı fazla tüketmeniz durumunda kilo almanıza neden olabilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayva, ayva nedir, ayva çekirdeği, ayva yaprağı, ayvanın faydaları, ayvanın zararları, ayva tatlısı, ayva kaç kalori, ayvanın kalorisi nedir, ayva tüketmek, ayva kilo aldırır mı, ayva kilo yapar mı, ayva yemek kilo aldırır mı, ayva yemek kilo yapar mı, ayva sağlıklı mı, ayva neye iyi gelir, ayva tatlısı kaç kalori, ayva yemek şişmanlatır mı, ayva şişmanlatır m, ayva çekirdeği neye iyi gelir, ayva çekirdeği maskesi, ayva çekirdeğinden cilt maskesi nasıl yapılır