B Vitaminleri ve Eksikliklerinde Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar

B vitaminleri suda çözünürler. Bir arada bulunduklarından B-kompleks diye de adlandırılmaktadır. Bu vitaminler diğer vitaminler ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemediği için besin yolluyla alınmaları gerekir. B vitaminlerinin eksikliklerinde çeşitli klinik semptomlar gözlenir, multi-vitamin desteğiyle kayıp yerine koyularak tedavi sağlanır.  Hangi besinler B vitaminleri bulunur ve eksikliklerinde nasıl sonuçlar oluşmaktadır, semptomlar nasıl görülür? B Vitaminleri ve Eksiklerinde Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar

B1 (TİAMİN) 

Alkol kullanımı B1 vitamini kaybına neden olduğu bilinmektedir. B1 eksikliğinin ciddi boyutlarla ulaşması durumunda beriberi adı verilen ölümcül  bir hastalık oluşmaktadır.  Bu hastalık hızla tedavi edilmektedir. Beriberi hastalığında kalbe akciğerlere zarar veren su birikmeleri görülür. Eksikliğin hafif olduğu durumlarda ise yorgunluk, halsizlik ve depresyon hali gözlenir.

Bulunduğu besinler: yumurta, kepekli ekmek,maya özü, yoğurt, çedar, peynir,pirinç, patates,zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, kümes hayvanları..

B2 (RİBOFLAVİN) 

B2 vitamini eksikliği halinde  ağız içi yaralar ve dil hastalıkları gözlemlenebilir. Dudaklarda yanma ve ağrı hissi oluşabilir.  Hayvansal besinler B2 bakımından çok zengindirler ve  bu nedenle hayvansal besin tüketmeyenler  B2 vitamini eksikliği riski taşımaktadırlar.

Bulunduğu besinler: buğday özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar,kümes hayvanları, az pişmiş biftek, süt, yoğurt, peynir, çedar, kuzu ciğeri ve yumurta…

B3(NİYASİN)

Niyasin yani B3 vitamini eksikliği ölümcül pelagra hastalığı oluşmaktadır.  Pelagra hastalığında sinir sisteminde bozulmalar ve cildin güneş gören yerlerinde simetrik yaralar görülebilmektedir.  Bu hastalık tek tür besin ögesini ön plana çıkaran kültürlerde sık gözlenen bir hastalıktır. Eksikliğin ciddi boyutlarda olmadığı  durumlarda ise asabiyet, halsizlik, yorgunluk ve depresyon hali görülür.

Bulunduğu besinler: çekilmiş kahve,peynir, çedar, kümes hayvanları, az pişmiş biftek, et ve et ürünleri, süt, yoğurt ve yumurta..

B5 (PANTOTENİK ASİT) 

B5 eksikliğini bir hastalığa neden olduğu söylenemez ancak sinir sisteminin çalışmasında ve bazı antikorların oluşmasında görev aldığı için eksikliği sinir sisteminde bazı sorunlara neden olmaktadır.  Eksikliğinin belirtileri baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı ve depresyon olarak söylenebilir.

Bulunduğu besinler : Maya özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, tavuk, fındık, bira mayası ve buğday kepeği bolca B5 vitamini bulunur.

B6 ( PİRİDOKSİN) 

B6 vitamini eksikliğinde ağız, burun ve göz çevrelerinde çeşitli semptomlarla, ciltte pullu kabuklu ve yağlı bir cilt gözlemlenir. Ciddi eksiklik durumlarında beyaz kan hücrelerinin sayısında azalmalar ve bir tür anemi oluşumu gibi ciddi sorunlar oluşturabilir.  B6 eksikliği adet dönemi gerginliğin azaltılmasında ve yol tutmasına karşı da tedavi yöntemi olarak uygulandığında sonuç alınabilir.

Bulunduğu besinler:  Tüm bitkisel ve hayvansal besinler B6 bakımdan yeterlidir. Özellikle buğday özü, hindi, yumurta,muz, tavuk ve balık…

B12 (KOBALAMİN) 

B12 eksikliğinde  -B12′nin koruma sağlama görevinde olduğu-ölümcül bir tür anemi ortaya çıkar. Bu durum kırmızı kan hücrelerinin azalmasının teşhis edilmesiyle belirlenebilir.  Eksiklik belirtileri çok belirgin bir şekilde ortaya çıkmaz ve tedavi geciktiği için ve gizli geliştiğinden ciddi nörolojik hasarlara neden olmaktadır.  B12 eksikliği  genellikle anemiler, bağırsaklarında emilim problemleri olanlar, katı vejetaryen gibi insan gruplarında görülmektedir.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl,maya özü.. B12 vitamini hayvansal besinlerin dışında besinlerde bulunmamaktadırlar.