BAKLAGİLLER HAKKINDA BİLGİ

BAKLAGİLLER;
Baklagillerin, dünyanın en eski ticari mallarından biri olduğunu biliyor musunuz? Arkeologlar, Tayland’daki bazı mağaralarda 11.000 yıl öncesine tarihlenen baklagiller keşfetmişler. Ayrıca Mısır kraliyet mezarlarında da mercimek taneleri bulundu. İtalya’da baklagil çeşitlerine verilen isimlerin seçkin roman ailelerinin isimlerinden geliyor olması da oldukça dikkat çekici.

  Bu örneklerin hepsi, insanlık tarihinde baklagillerin insanoğlu için ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Çünkü baklagiller içeriğinde protein başta olmak üzere, pek çok besleyici öğeyi barındırıyor ve beslenme piramidinde üst seviyelerde yer alıyor.

Her ne kadar batı toplumu yeni yeni keşfetmeye başlamış olsa da biz Akdenizliler, baklagilleri her zaman beslenme biçimimizin merkezine koyduk. Bu sebeple olsa gerek, bugün Akdeniz diyeti, hem meyve ve sebzeleri hem de baklagilleri içinde barındırması nedeniyle, tüm dünyada beslenme uzmanları tarafından tavsiye ediliyor. Bunun en önemli sebebi, baklagillerin proteinin yanı sıra, antioksidanlar, vitaminler, nişasta ve bolca lif içeriyor olması. Bu özellikleri ise düzenli olarak balagil tüketen insanlara çok önemli bir fayda salıyor: Özellikle kanser gibi kronik hastalıklardan korunma ve hatta hastalık esnasında savaşma.