BAKLAGİLLERİN VİTAMİN VE MİNERAL ÖZELLİKLERİ

Bakliyatların Vitamin ve Mineral Özellikleri
Baklagiller, aynı zamanda çok iyi demir, magnezyum, fosfor ve manganez kaynağıdır. Hücre yenilenmesinde önemli rol oynayan fosfor ve B vitaminleri de baklagillerden elde edilir. Mercimek ve nohut aynı zamanda çinko da içerir.

Demir, kansızlıktan korunmaya yardımcı olurken, çinko, enfeksiyonlardan korunmayı sağlayan önemli bir mineraldir. B9 vitamini, büyüme ve sağlıklı yaşam için gerekliyken, vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan bakliyatlar aracılığıyla alınır.

Fasulye ve mercimek çeşitleri ile nohut doğal olarak daha az yağ ve daha fazla diyet lifi içeriyor. Ayrıca hiç kolesterol barındırmıyor. İyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra çözünür ve çözünmez lifler içeriyor. Fasulye ve mercimek karbonhidrat içerirken aynı zamanda B9 vitamini, fosfor, potasyum, demir, çinko, kalsiyum ve selenyum bakımından da zengin. Baklagillerde B vitaminini pek çoğu bulunuyor ve antioksidan bakımından zengin olduğu için hücre bölünmesini engelliyor. Bağışıklılık sistemini de kuvvetlendiren bu gıdalar, kansere karşı koruma sağlıyor ve kalple ilgili hastalıklara karşı koruyor.