Ballı Yüz Maskesi Nedir? Bal İle Yapılan Maskeler Nedir?

BALLI YÜZ MASKESİ NEDİR?

Kış aylarının yakınlaşması ile yüzümüzde tahriş veya cilt soyulmaları gibi soğuğun getirdiği sorunlar meydana gelmektedir. Ve ya kalıtsal çeşitlilik yüzünden yüzümüzde sivilce ve sivilce izleri kalmakata ve bu herkesi psikolojik açıdan da kötü hissettirir.

Bazen de günlük hayatımız yüzümüzün çökmesine sebep olmaktadır. Makyaj , mevsim değişikliği benzeri şeyler yüzünden yüzümüz istemediğimiz olaylar oluşmaktadır. Bu yüzden çeşitli ürünlere para vermekten de kendimizi alamıyor ve bazen de o kadar çok para vermemize rağmen pek de bir işe yaradığı söyleyemiyoruz açıkçası.

Ama artık doğal yöntemlere başvurmaktan kaçmamız gerek ve tamamen evde kolay yöntemlerle hazırlayabileceğimiz doğal maskeler yapmak çok kolay , kullanışlı ve pratik ve aynı zamanda tonlarca para dökmemize gerek kalmadan yüzünüzü güzelleştirmek mümkün.

Bu doğal maskelerden biri de baldır. Bal tamamen doğaldır ve cildi arındırarak yorgun ve ölü derilerden arındırarak daha temiz ve yeni bir cildiniz olacaktır.

BAL NEDİR?

Pek çok kişi balın çiçeklerin özlerinden oluştuğunu hatta bu oluşumun arılar sayesinde olduğunu da bilir. Doğa mucizesi olan bal pek çok rahatsızlığa iyi geldiği açıklanmış ve onaylanmıştır.

Cilt üzerinde etkileri ise oldukça fazladır. Yara izlerindeki kolajenleri onarır ve yara izlerini yok ederek yeni bir cilt olarak geri dönüştürür. Aynı zamanda sivilceleri de kurutarak hem onları yok eder hem de yeniden oluşumunu engeller.  Balın içerisindeki çok sayıda vitamin ve mineral sayesinde cilt yeniden yenilenerek adeta bir bebek cildini andıracaktır.

Farklı farklı karışımlarla hem cilde hem de vücut sağlığı için bal birebirdir.

BAL İLE YAPILAN MASKELER

Bir çok sayıda karışımı sayesin de çeşitli bölgelerde kullanılan bal, hem cilt üzerinde uygulayabilir hem de vücut için tüketebilirsiniz. Bir kaç kolay maske ile bunlar mümkündür. Farklı farklı özellikler için bal karışımlı maskeler de farklıdır. Sıkılaştırıcı, nemlendirici. Veya parlaklığını kaybetmiş olan ciltler için bal maskeleri bulunmaktadır.

Her cilt yapısına uygun olan bal maskeleri için olarak parlaklığını kaybetmiş olan ve yeniden parlaklığını kazandırmak için olan maskelerden.

CİLDİ PARLATAN BAL-LİMON MASKESİ;

Başlıca malzeme tabi ki baş malzeme olarak bal bazı alarak yapılmaktadır. Yanına yardımcı malzeme olarak da limon kullanabilirsiniz. Limonun içindeki yüksek c vitamini cildinizi nemlendirerek balın yanında muhteşem bir karışım olacaktır.

Karışımı hazırlamak için ise öncelikle 2 tatlı kaşığı kadar bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyunuz birbirleriyle harmanlaşıncaya kadar karıştırınız. Cildinizde bu karışımı sürüp bekleyiniz. Maskeyi sürdükten sonra maskeyle yüzünüzde çok fazla oynamayın. Sadece sürüp 15 dakika kadar bekleyiniz. Ilık su ile yüzünüzdeki karışımı nazik hareketlerle arındırınız. Yıkadıktan sonra zaten cildinizdeki az da olsa değişimi fark edebileceksiniz. Haftada 2 kere uygulama sonucu tamamen yeni bir cilde kavuşacaksınız.

SIKILAŞTIRICI BAL-TARÇIN MASKESİ

Diğer bir karışım ise yüzünüzü sıkılaştırmak isterseniz kullanabileceğiniz bir maskedir.

Yüzünüzü sıkılaştırabileceğiniz bu maske ile daha sıkı bir cilde kavuşmanız mümkün. Ana malzemesi bal ve tarçın olan bu maskenin yapılışı ve kullanışı da oldukça basittir.

1 yemek kaşığı balı yine 1 yemek kaşığı tarçın ile birbiriyle karıştırın. Macun gibi bir kıvama gelene kadar karıştırınız. Macun kıvamına gelen maskeyi yüzünüze sürdükten 1 saat kadar yüzünüzde bekletin ve yıkayın. Yüzünüzdeki gerilmeleri hissedeceksiniz. Bu karışımı haftada 2 kez yüzünüze uyguladığınız taktirde etkisinin büyüdüğünü görebileceksiniz.

CİLT TONUNU EŞİTLEYEN BAL-ASPRİN MASKESİ

Eğer yüzünüzdeki renk tonları eşit değil de ve bu başlıca sorunlarınız arasında ise bal-asprin karışımı olan maske tam da bu soruna göre.

Öncelik olarak aspirinleri eritmek için 2 çay kaşığı suyun içerisine bir kaç tane aspirin atınız. Attıktan sonra erimesini bekleyip suda çözeltin. Erimiş aspirin suyunun içine 1 tatlı kaşığı kadar balı içine ilave ediniz. Ve karıştınız. Maskeyi yüzünüze nazik hareketlerle dağıttık dan sonra yaklaşık 15 dakika kadar yüzünüzde beklettik den sonra ılık su ile yüzünüzü durulayınız. Zamanla düzenli kullanım sonucu yüzünüzdeki tonların eşitlendiğini görebileceksiniz.

Bu karışımlı maskeyi haftada 1 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

NEMLENDİRİCİ BAL-SÜT-YOĞURT MASKESİ

Pek çok kişinin cilt yüz kuruluğu gibi başlıca sorunları vardır. Cildin kuruması ise gittikçe yüzün nemini kaybetmesi sonucu cildi iyice cansızlaştırarak daha solgun bir görüntü sergilemesine sebep olur. Bal maskesi ile cilde nemini kazandırarak daha canlı ve hareketli görünmesini sağlayacaktır.

Cildi nemlendirmek için 1 tatlı kaşığı yoğurt , 1 çay kaşığı balın ve 1 fincan sütün yeterli olacağı bu karışımı hepsini karıştırarak yüzünüze uygulamanız gerekecektir. Yaklaşık 10 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayınız .

KURU CİLTLER İÇİN BAL-KAHVE MASKESİ

Kuru ciltler ise yüzünüzü tekrar canlandırmak ve eski görünümü tekrar geri kazandırmak ister. Bu karışım maskesi sayesinde yüzünüzün kuruluğu gidecek ve nemini geri kazanmış temiz ve sağlıklı bir yüz olarak size geri dönüş yapacaktır.

Gerekli malzemeler ile bu kuruluğa son verebilirsiniz.

Gramaj olarak tam bir miktar söylemesek de 1 tatlı kaşığı bal içine 1 tatlı kaşığı kahve telvesi yeterli olacaktır. Karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırıp yüzünüze uygulayınız. İnce bir tabaka halinde olacak şekilde yüzünüze sürünüz. 15 dakika sonra yüzünüzü maskeden arındırınız.

Bu karışımı haftada iki kez uygulamanız yüzünüzdeki kuruluğu gidererek yerine daha canlı bir cilt bırakacaktır.

Bu maskeler ile cildinizdeki kuruluk ve nemsizliğe veda ederek yerine daha canlı , cilt tonu eşit ve sıkı , parlayan bir cildiniz olacaktır.