BAYANLARIN TÜKETMESİ GEREKEN YİYECEKLER

Kadınlar İçin Hangi Yiyecekler Daha Önemli?

Kadınların vücutları erkeklerden daha farklı çalışır ve ihtiyaçları da farklıdır. Bu nedenle bayanların sağlıklı yaşam ve hastalıklardan korunmak için özellikle bazı besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Kadınlar İçin Gerekli Besinler:

Balık: Balık kalbimizi koruyan Omega-3 bakımından oldukça zengindir. Özellikle Somon balığı hem düşük kalorili, hem protein kaynağı hem de demir kaynağı. Haftada 2 kez balık tüketmek kalp krizi riskini azaltmaktadır. Özellikle doğurganlık yaşlarında ve emziren kadınların balık tüketimine önem vermeleri gerekmektedir.

Domates: Kadın sağlığının en iyi dostlarından biridir domates. Antioksidan ve likopen deposudur. Likopen tüketimi meme kanseri riskini azaltmaktadır. Ayrıca kötü kolestrolü engeller ve tansiyon düşürür.

Kivi: Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur ve size şifa verir.

Badem: Sinirleri güçlendirir, göğüs hastalıkları ile savaşır, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Hamilelerin sütünü artırırken bebeklerin gelişimine de yardımcı olur. Ayrıca badem idrar yolları ve cinsel organlardaki iltihapları iyileştirir.

Brokoli: Vücuttaki zararlıtoksinleri atmayı sağlayan ve kilo aldırmayışıyla diyet listelerinde karşımıza sıkça çıkmaktadır. Ayrıca kanserle savaşan etkili bir yiyecektir.

Sarımsak: Selenyum, potasyum, fosfor ve çinko gibi çok sayıda bileşik grubunun üyesi olan sarımsak, çok iyi bir kanser savaşçısıdır.

Fasulye: Kolon kanserine iyi geliyor. Magnezyum, potasyum ve lif açısından oldukça zengin olduğu için, kalbin en iyi dostlarından biridir.

Yoğurt: Hazımsızlık, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar. İçeriğindeki klsiyum sayesinde menopoz döneminde rastlanan osteoporoza karşı bir koruyucudur.

Ispanak: Birçok vitamin açısından zengindir. İçerdiği folik asit hamilelerde bebeğin spina bifida denilen hastalıktan korunmasını sağlar ve ileri yaşlarda görülen Alzheimer riskini azaltır. Ispanak yaşa bağlı görme fonksiyonlarındaki azalmayı önler, mide ve karaciğer kanserlerine karşı korur. Kadınların menopoz döneminde kemik sağlığının korunmasını sağlar ve bu dönemdeki ödem sorunlarına da iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırdığından bayanlarda varis oluşumuna engel olur.

Soğan: Erkeklere göre kadınlarda daha çok görülen kemik erimesine karşı korur. Göğüs kanseri riskini %25, yumurtalık kanseri riskini %73 olarak azaltır.