BESİN DEPOSU BAKLAGİLLER

Besin Deposu Baklagiller

 

 Kuru baklagiller, genel olarak kendi tohumları için tarımı yapılan ürünlerdir ve olgunlaştıktan sonra hasat edilip kurutularak yüksek proteinli besin maddeleri haine gelir. Tüm dünyada 40’tan fazla çeşidi olana kuru baklagillerin ülkemizde en fazla tüketilenleri mercimek, kuru fasulye, barbunya ve nohuttur.

 Baklagillerin besleyici özellikleriyle ilgili sayısız araştırma ve çalışma var. Yağ bakımından düşük, protein, diyet, lifleri, mineral ve vitaminler bakımından zengin olmasının yanı sıra baklagillerin glisemik indeksi de oldukça düşüktür. Bu sayede kanın glikoz seviyesinin kontrolü sağlanır. Glisemik indeksi düşük olan gıdalar aynı zamanda yaşlanmayı geciktirir. Baklagillerin düzenli tüketimi, kandaki kolesterol değerlerinin azalmasına da yardımcı olur.

 Aynı zamanda, baklagiller, kas yapımı ve onarımında gerekli olan amino asitleri temin eder. Özellikle yetişme çağındaki çocuklarda kas büyümesinin normal şekilde gerçekleşmesini salar. İçeriğindeki hücre yenilenmesini sağlayan B vitamini çeşitleri ve minerallerle kasları besler.

 Diğer protein kaynaklarına göre çok daha az alerjik olması da baklagilleri önemli bir besin kaynağı haline getirir.
Süper enerji kaynakları olarak değerlendirilebilecek baklagilleri hayvansal kaynaklı proteinlere göre daha az yap içerdiklerinden çok fazla sağlıklı bir seçenektir.