Besin İntoleransı Zayıflamanıza Engel

Besinlerin bağırsak tarafından tam olarak sindirilememesine besin intoleransı denmektedir. Siz de hiçbir şekilde kilo vermeyi başaramıyorsanız besin intoleransınıza baktırabilirsiniz. Kilo vermek isteyip kilo veremiyorsanız ya da yediğiniz besinler bir türlü sindirilmeyip sizi rahatsız mı ediyor? Bu durumda bazı gıdalara karşı intoleransınız olabilir. İşte besin intoleransı ile ilgili önemli bilgiler. Her besin her kişide aynı faktörü göstermeyebiliyor. Doktor gözetiminde, diyetisyen tarafından hazırlanmış olan diyet programları insanların günlük besin gereksinimini karşılasa da, her besin her kişide aynı faktörü göstermeyebiliyor.

yemekyemek
Tükettiğiniz besinlerin sindirimi sırasında iyi çalışmayan bir bağırsak sistemi, bağırsak florasının veya mide ph’ının uygun olmaması, gıdanın sindirimi için ihtiyacı olan enzim yetersizliği gibi durumlar sebebi ile besin intoleransı oluşmaktadır. Bu tür durumlarda vücutta bazı reaksiyonlar görülebilmektedir. Örnek verecek olur isek, düşük kalori ve yüksek su içeriği ile bilinen zayıflama diyetlerinde de en çok tüketilen salatalık sizde hazımsızlık veya şişkinliğe neden olabilir. Bu faktörü gidermek için, enerji değeri yüksek, tatlı, karbonhidrattan zengin besinlere karşı aşırı istek duyabilirsiniz. Sindirim sıkıntıları olan bir metabolizma, sağlıklı bir insana göre çok daha yavaş çalışmaktadır. İyi çalışan metabolizma, yağ yakımını hızlandırarak, kilo almanızı zorlaştırmaktadır.

kilo
Gıda alerjisi ve gıda intoleransı aynı şey olmamaktadır. Gıda alerjisi ve gıda intoleransının karıştırılmaması gerekmektedir. İkisi arasındaki farklar ise şunlardır. Besin alerjisi, besinin içerisindeki proteinlerin sindirilemeyip vücutta yabancı madde olarak algılanması ve bağışıklık hücrelerinin saldırıya geçmesi sonucu oluşmuş hayati faktörlerin tümüdür. Besin yendiği an ortaya çıkmaktadır. Besinin içindeki katkı maddeleri de alerji neden olabilmektedir. Besin intoleransı ise, besin kaynaklı yan etkinin 2 saat ve daha uzun süreden sonra görülmeye başlandığı hayati olmayan kronik ağrı, kronik kabızlık, ishal, reflü, ülser, gaz ve şişkinlik, kronik yorgunluk, migren, hazımsızlık, mide bulantısı, romatizma, ürtiker gibi şikayetler görülen bir durumdur.

alerji3

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

beslenme, sindirim, besin intoleransı, besin intoleransı zayıflamamızı nasıl etkiliyor, zayıflamamıza izin vermeyen etkenler, sindirim bozukluğu sebebi nedir