BiR ALZHEiMER HASTASININ GÜNLÜĞÜ

Alzheimer Hastalığı İçin Öneriler / Yorumlarım

 Annemin rahatsızlanması ve alzheimer teşhisi konulmasının ardindan çaresizlikle her doktordan akıl almaya bu hastalık nedir nasıl savaşılır diye bütün kaynakları araştırmaya başladık. Bu araştırma kaynaklarına internette dahil. Ancak hastalığın tıbbi aşamaları ve tıbbi terimlerinden başka bir şey bulamadık. İnsan daha önce bu tip hastalar neler yaşamış gelecekte nelerle karşılaşacağımızı bilmek istedik. Ancak doktorların bunlar olabilir demesinin dışında başka bir bilgimiz olmadı.

 Bir alzheimer hastalığı sadece hastayı etkilemiyor maalesef  hastadan çok hasta yakınlarının psikolojik desteğe daha çok ihtiyacı oluyor. Her hastalık zordur ancak soylemeliyim ki bu hastalık daha zor. Eli ayağı tutan ve belkide birçok insandan daha verimli olan bir insan önünüzde bambaşka birine dönüşüyor. Gün geliyor ne evlat tanıyor nede eş. O size git gide yabancılaşıyor. Siz ise ona daha fazla bağlanıyorsunuz.

 Annem için ilk başta demans teşhisi konulmuştu. Demans daha sonra alzheimera dönüştü. İlk başta sadece yemeğin altını açık unutma, ne yemeği yaptığını unutma gibi küçük unutkanlıklarla başladı. Daha sonra kendi kendini olmamış şeylere inandırmaya ve bunları sanki olmuş gibi çevresine anlatmaya başladı, zaman ilerledikçe krizler ve nöbetler geçirdi. Yavaş yavaş eskileri hatırlamaya yeni olayları hatırlamamaya televizyonu anlamamaya başladı. Sonra yakın çevredeki yüzleri isimleri unuttu. Daha sonra çocuklarını torunlarını unuttu. Benim annemle babamın arasındaki aşk çok büyükmüş ki babamı annem asla unutmadı. Su anda son aşmayı yaşıyor olsak ta annemin babamı görünce yüzünde güller açıyor. Babamın da aynı şekilde.

 Unutmalardan sonra son aşama ise tüm beyin fonksiyonlarını tamamen kaybetmek ve yatalak olmak. Annem Su anda yatıyor devamlı arada bir sohbetlerimizi anlıyor ve bize karşılık vermeye çalışıyor. Bu hastalıkta en önemli şey sabır. Hasta sinirlendikçe sizde huzursuz olur sinirlenirseniz hasta dahada huzursuz oluyor, yapılacak en güzel şey ona karşı şefkatli davranmak ve kafasını dağıtmaya çalışmak. Annem huzursuzlandığında ağladığında ben kafası dağılsın diye bir şeyler yediriyorum. Ablam sohbet ediyor. Babam telkin veriyor. Herkesin kendine göre formülü var artık.

 Bu arada bu tarz hastalar bir şeyler gördüğü birilerinin yanında olduğu hakkında iddia edebilirler. Üçlere beşlere mi karıştık diye korkmayın içtikleri ilacın etkileri bunlar. Hayır kimse yok diyede inatlaşmayın sakince onları kovaladığınızı gideceklerini söyleyebilirsiniz. Elini tutun sizden güç alsın. Eğer inat eder kimse yok diye sinirlenirseniz o dahada kötü olacak.

 Alzheimer demek sabır demek. Eğer böyle bir hasta yakını iseniz ALLAH şimdiden yardımcınız olsun. ALLAH sabır versin neredeyse tek ilacınız bu olacak çünkü.