BROKOLİ BELKİ DE ÖYLE DEĞİLDİR?

Brokoli Faydaları Ve Zararları

Televizyonlar da, Gazeteler de, Dergiler de sıkça yazılır ve okurlara izleyenlere sunulur, Brokoli’ nin yararları ve neye yararlı olduğu gelin biz de bunlara bir göz atalım. Her zaman yararlardan söz ediliyor bizde yararlarından bahsedelim ilk etapta.

Yararları nelerdir?

1.  Brokoli, Kemik erimesine ve bir çok kanser türüne karşı çok yararlı ve besleyicidir.
2.  Bol miktarda Vitamin(A, C, D, K, E), Potasyum, bol miktarda Kalsiyum, Demir, Bakır mineralleri açısından zengin ve besleyicidir.
3. İçerisinde bulunan Flavonoidler (vücudunuzda üretilen veya dışarıdan gelen serbest radikallerin oksitleyici yani yaşlandırıcı zararlarına engel olan güçlü birer antioksidandır) bağışıklık sistemini güçlendirir ve dinç tutar.

4.  Kalp hastalıklarına iyi gelir (En aza indirir), Kalp krizi ve katarakt’ a iyi gelir.

5.  Kanser türlerinde faydalıdır. Kanser türleri şunlardır;

  • Prostat Kanseri (Riskini azaltır)
  • Bağırsak Kanseri (Önleyicidir)
  • Kadınlar da meme Kanseri (Önleyicidir)

Şimdi de zararlarından bahsedelim biraz da.

Zararları nelerdir?

1.  Brokoli bitkileri, daha çok tarım ilacı ile beslendiği için organik olanlarını tercih etmeniz durumunda faydalarını görmeniz mümkündür.
2.  Sigara tüketen bir kişi de, fayda yerine zarar verebilir. Sigara tüketen kişi de denge kaybı, kilo problemi (alıp-verme), göz hastalıkları, romatizma da yoğunlaşma ve nefes alma verme ( darlığı) rahatsızlıkları yoğun şekilde görülebilir.
3. Fazla tüketilmesi kanser düşmanı olan bitkiyi, kanser dostu yapabilir. Bunu doktorlar sık dile getirir ve dikkatli olunmasını söylerler.

 

Brokoli iyi bir dost olabilecek bir bitki, uzun yıllardır zaten öyle ama fazla tüketilirse sizin en kötü düşmanınız olabilir. Tüketirken aman dikkat azı yarar, çoğu zarar.