C Vitamini ve Sağlımız

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve bizi çeşitli hastalıklardan korumaktadır. Anti-oksidan olarak C vitamini serbest radikallerle savaşarak vücudumuzu kansere ve kalp hastalığına karşı durmaktadır.  Bu nedenle de beslenme programında C vitamini yeterli seviyede almaya dikkat etmeliyiz. Peki C vitaminin vücudumuzdaki görevi ve bize sağladığı yararlar nedir? Hangi besin maddeleri C vitamini içermektedir? Hangi hastalıklarda destek olarak C vitamini önerilir?C vitamini ve sağlımız

C Vitaminin Görevleri

C vitamini vücudumuzda çok önemli görevler almaktadır. Bu görevlerden bazıları hala bilinmemekle birlikte bu görevlerden bazılarını şöyledir:

  • Kolajen oluşumu,
  • Böbreklerde salgılanan hormonların oluşturulması
  • Büyüme, yara iyileşmesi ve doku hasar onarımı
  • Demir emilimi ve depolanması
  • Antikor yapımı
  • Folik asit metabolizması

C vitamini Eksikliği:  C vitamini eksikliğinde günümüzde artık çok nadir görülen iskorbüt hastalığı oluşur.  Bu hastalığın tedavisi ihtiyaç duyulan vitaminin sağlanmasıyla çözülebilmektedir. Hafif eksikliklerin sürekli olması durumunda ise vücudun kanser ve kalp rahatsızlığına karşı korumasız kalması söz konusudur.

Domates, patates, pırasa, muz, tatlı patates, üzüm suyu, portakal, lahana, mango, Brüksel lahanası, Yeşil biber, siyah kuş üzümü ve karnabahar C  vitamini bakımından zengin besinler olarak sayılabilir.

C Vitamini Desteği

C vitamini bazı hastalıklarda destek olarak verilir ve bu hastalıklara karşı koruma ile hızlı iyileşme sağlar.

Enfeksiyon: Enfeksiyon hali C vitamini düzeyini düşürdüğü için  enfeksiyon halinde kişilere C vitamini desteği verilmektedir. Yüksek C vitamini desteği enfeksiyonlara karşı koruma sağladığı tespit edilmektedir. Enfeksiyonlara bir önem olarak C vitamini desteği alınabilir.

Cerrahi Müdahale ve Kemik Kırılması:   C vitamini yaraları iyileştirmekle görevli olduğundan önemli bir ameliyat sonrasında yaraların daha çabuk ve sağlıklı iyileşmesi için C vitamini desteği tedaviye eklenmektedir.  Kemiklerin kırılması durumlarında ise kaynamanın sağlıklı olabilmesi için C vitamini hayati önem taşır.

Anemi: C vitamini demirin depolanması görevlerinden biri olduğu için anemi hastalığının tedavisinde önemli bir yer tutar.