ÇİLLERDEN KURTULMANIN YOLLARI

 Çillerden Nasıl Kurtuluruz?

 Daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, yeşil, ela, mavi göz renkleri olan kimselerde görülen kahverengi lekelerdir çiller. Yüz, eller, göğüs ve sırt gibi güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde görülür daha çok. Birçok kişide hoş ve sevimli bir görünüm sağlasa da özellikle yüzdeki çillerden rahatsız olanlar da vardır tabi. Yazın güneş ışınlarına daha fazla maruz kalınması nedeniyle çillerde artış görülür.

Çillerin azalmasını ya da tamamen çillerden kurtulabilmenizi sağlayacak tavsiyeler:

-Bir cezvenin içine bir çay bardağı su ve bir yemek kaşığı keten tohumu ilave edilip kaynatılır. 5 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alın ve 10 dakika bekletin. Ardından bu karışımı çillerin üzerine sürüp 20 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

-Soğan suyunu yumuşak bir beze dikerek çilli bölgeyi bu bezle günde üç kez silin.

-Yüz önce iyice temizlenmeli ve ardından nemlendirici kremler sürülmelidir. Ardından domates dilimleri çilli bölgeye yerleştirilir. 30 dakika bekletilir ve soğuk sütte ıslatılmış pamukla temizlenir. Domates çil tedavisinde etkili bir ilaçtır.

-Maydanoz köklerini kaynatın ve limon suyu ile karıştırın. Bu karışımla yüzünüzü sabah akşam silin.

-Ayva çekirdekleri bir bardak suyun içinde bekletilir. 1 hafta sonra jele dönüşen su geceleri tonik olarak kullanılır.

-Taze ayvayı rendeleyin, suyunu sıkın. Suyunu parmakla yüzünüze uygulayıp, yüzünüzü silin.

-Maydanoz suyunu sütle ve yoğurtla karıştırın, cilde maske olarak uygulayın. 15 dakika sonra suyla temizlenir.

-1 kaşık maydanoz ve bir kaşık balı karıştırarak cildinize uygulayın. 45 dakika bekletip cildinizi temizleyin.

-2 avuç kabukları ayıklanmış badem dövülerek un haline getirilir. Una bir çorba kaşığı bal ve bir yumurtanın akı ilave edilir. Krem haline gelene kadar gül suyu eklenir karışıma. Maske olarak uygulayın, 20 dakika bekletin ve temizleyin.

-Çillerin oluşmasını engellemek için yüzünüzü her gün limon suyuyla silebilirsiniz. Fakat cildiniz kuru ise limon suyunu yarı yarıya sulandırınız.