CİLT BAKIMI İÇİN İPUÇLARI

Cilt Bakımı için Tavsiyeler

 Yaşımızı gösteren nüfus cüzdanımız yada doğum tarihimiz değil cildimizdir. Cildimiz ne kadar genç gözükürse bizde o kadar gencizdir.Tabi genç bir cilt için cildimize iyi bakmamız gerekiyor. Cildimize iyi davranmalıyız ki oda bizi yarı yolda bırakıp hemen kırışmasın.

 Cildinize doğru bir bakım uygulamanız için ilk önce cilt tipinizi bilmeniz önemlidir. Cilt tipinizi bilmeden uygulayacağınız bakımların yarardan çok zararı olabilir. Bu yüzden ilk önce cilt tipinizi belirleyin ve buna uygun bir bakım yapın.

 Size vereceğim ilk tavsiye aşırı sıcak suyla duş almamanız olacaktır. Çünkü aşırı sıcak su cildin normal yağını da eritir ve çok kuru bir cildiniz olur. Vücut derecesinin 1-2 derece altında olan bir suyla yıkanmak en iyisi olacaktır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz de kendinizi kaynak suyun altına sokmayın. Çünkü bunun faydası olmayacaktır. Cildinize lazım olan yağlar gidecektir. Yağlı bir cilt için en iyi araç kükürtlü sabun olacaktır. Cildinizi kükürtlü sabun ile yıkamanız cildiniz açısından son derece faydalıdır. Ayrıca yağlı ciltlerde sivilce ve akne oluşumları olduğundan kükürtlü sabun bunlara da iyi gelecektir.

 Eğer kuru bir cildiniz var ise kireçli su kullanmanızı öneririm. Bu kuru ciltlere iyi gelecektir fakat esas işi yapacak olan nemlendiricilerdir. Tek başına kireçli su ile kuru bir ciltten kurtulamazsınız. Ancak kullanacağınız nemlendirici kremlerin büyük faydası dokunacaktır. Yine de arkadaş tavsiyesiyle bu tarz kremleri almanızı önermiyoruz. En iyisi doktorunuza danışmaktır. O cilt tipinize göre en uygun tedaviyi size uygulayacaktır.