CİLT YAPISI VE CİLT BAKIMI

CİLT YAPIMIZ VE CİLT BAKIMI

Sağlıklı bir insan olmak sağlıklı görünmek cildimize ne kadar baktığımızla alakalıdır aslında. Solgun, kırışıklıklar içinde, sarı bir cilde sahip olmak bizi hastalıklı gösterir. Günlük rutin bakımlarımızı yaparak ta cildimize bakmış olacağız. O yüzden taze bakımlı bir cilde sahip olmak hiçte zor değildir.

Tabi cildimize gereken bakımı göstermeden önce nasıl bir cilt tipine sahip olduğumuzu da bilmemiz gerekiyor. Bu şekilde cildimize gereken bakımı gösterebiliriz.

Cildimiz başlıca iki tabakadan oluşur. Biri gözle görebildiğimiz ( üsderi) tabaka diğeri ise gözle göremediğimiz ( alt deri ) tabakamız vardır. Üst deri vücut sıvılarımızı kapatarak zararlı şeyleri vücudumuza girmesini engeller. Vücudumuzu korur.

Alt tabakada ise yağ oranımız ve kas oranlarımız bulunur. Bunlar cildimizin görünümünü oluştur.

Cilt dediğimiz de aklımıza ilk aslında yüzümüz gelir ancak cilt sadece yüzden ibaret değildir. Tüm derimiz bizim cildimizdir. O yüzden dikkat etmemiz ve bakım yapmamız gerekten tek derimiz yüzümüz değildir. Vücudumuzda bulunan bütün derimiz bakım ister.

Deri bizim vucudumuzun tamamını kaplar ve aşağı yukarı 3 kilo ağırlığındadır.

Eğer bizim cildimiz çok fazla sorunlu değilse renk eşitliği düzgünse ve cilt problemlerimiz yoksa sadece cilt üst tabakamıza bakım yaparak cildimizi koruyabiliriz. Ancak eğer bizim cildimiz sorunlu bir cilt ise bir uzmandan yardım alarak cildi içten temizlememiz de yarar vardır. Bunun için güzellik merkezlerinde yüzlerce çeşit uygulama vardır.