Çorba zayıflatır mı?

Gün içerisinde ve özellikle akşam yemeklerinde mutlaka tükettiğimiz yemeklerin başında çorba gelmektedir. Yemeklere geçmeden önce midemizi yemeğe hazır hale getiren çorba aynı zamanda rahat sindirim sağlamamız için tükettiğimiz sıcak içecek kıvamlı yemeklerimizdir. Çeşitli lezzelerin bir araya gelmesi ile oluşan çorbalarımızı kimi zaman yöresel kimi zaman ise Dünya mutfaklarından farklı seçenekler ile tüketmeyi severiz.

Aynı zaman da içerisinde birçok besini içermesi nedeniyle aynı anda birçok değeri tüketmemizi sağlayan çorba bu nedenle sağlıklı içeceklerimizin başında gelmektedir. Özellikle hastalık dönemlerinde bizlere şifa kaynağı olan çorbalar kısa sürede kendimizi dinç ve sağlıklı hissetmemize yardımcı olmuştur. Gün içerisinde mutlaka tükettiğimiz çorba bu nedenle özellikle kilo kontrolü konusunda hassas olan kişilerin aklında aynı soruların oluşmasına neden olmuştur.

Çorba içmenin kilo almamız ya da kilo vermemiz üzerinde etkisinin olup olmadığını merak eden kişiler bu nedenle birtakım bigilere sahip olmak istemişlerdir. Bu konuda kısa bir açıklama yapmak gerekirse çorba tüketmenin kilo almamız ya da kilo vermemiz üzerinde değişken bir etkisi vardır. Bunun nedeni ise içeriğinin ve pişirme şeklinin farklılık göstermesi olmuştur. Eğer çorbanızın içeriği ağırlıklı olarak sebzelerden ya da kalorisi düşük besinlerden oluşuyorsa kalorisi düşük olması nedeniyle kilo alamanıza etkisi olmayacaktır.

Ancak içerisi hamur yoğunluklu olan, kalorili ya da krema ile hazırlanmış çorbalar için aynı şeyi söylemek ne yazık ki imkansız. Çünkü içerdiği kalori ve yağ nedeniyle her ne kadar sıvı halinde olsa dahi kilo almanıza neden olabilir. Bu nedenle çorba içerek kilo almanız ya da kilo vermeniz tükettiğiniz çorba çeşidine, içeriğine ve yağ, tuz gibi oranlara göre değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

çorba, çorba içmek, çorba çeşitleri, kremalı çorba, sebze çorbası, diyet, kilo kontrolü, çorba içmek kilo aldırır mı, çorbak içmek kilo yapar mı, çorba kilo verdirir mi, çorba zayıflatır mı, çorbanın faydaları