Diyet Listelerinin Olmazsa Olmazları

173972_saglikli-beslenmediyetvezayiflamak.net ziyaretçilerinize özel, bu yazımızda sağlıklı kilo verebileceğiniz bir diyet listesinin olmazsa olmazlarını sizlerle paylaşacağız. Pek çok kişinin ihtiyaç duyduğu diyet programlarınızda mutlaka olması gereken besinleri biliyor musunuz? İşte sağlığınız için her gün tüketmeniz gereken besinler:

Günlük Alınması Gereken Besinlere Dikkat!

Diyet yapmayı pek çok insan ‘kısıtlanmak’, ‘aç kalmak’ olarak değerlendirir. Ancak diyet yapmak, vücut formunu korumak ya da kilo vermek amacıyla belirli bir program çerçevesinde beslenmek anlamına gelir. Bu noktada pek çok yanlış yapılır. Hızlı kilo vermek için gün boyu ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve mineraller atlanarak sağlık tehlikeye atılır. Ancak sağlığınızı tehlikeye atmadan da sağlıklı ve kalıcı kilo verebilirsiniz. Siz de yiyecek gruplarına ayırdığımız aşağıdaki günlük beslenme önerilerini dikkate alabilirsiniz.

Grup 1: Süt ve sütten yapılan yiyeceklerdir. Bu grup kalsiyum için en iyi kaynak olan besinleri içerir. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, süt ile yapılan tatlılar bu gruba girer.

Grup 2: Protein içerek besinlerdir. Et, tavuk, balık, yumurta, kuru nohut, fasulye, mercimek ve bu besinlerden yapılan ürünler bu grupta yer alır. Bu gruptaki besinler protein, B vitaminleri ve demirden zengindir. Enerji de verirler. Bu grup besinler, öğle ve akşam birinci yemeği oluşturur. Öğünlerden birinde kuru baklagil, birinde etli sebze yemeği yeterlidir. Etin yerine balık veya tavuk da yenilebilir.

Grup 3: Bu grupta taze meyve sebzeler yer alır. Birçok vitamin ve mineral gereksinmemizi bu gruptan karşılarız. Karnabahar, kereviz, patlıcan, enginar, pancar, kabak, domates, salatalık, biber, yeşil yapraklı sebze ve otlar, havuç, her türlü meyveler bu gruba girer.

Grup 4: Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyecekler de bu gruptadır. Bu besinler temel enerji kaynağımızı oluşturur. Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, bulgur, kuskus, börekler, un ve irmikten yapılan tatlılar bu gruptandır. Yetişkin bir kişi için öğünlerde bile 1-2 orta dilim ekmek yeterlidir. Hareketi fazla olan kişiler bunun iki üç katını yiyeceği gibi, daha çok oturarak iş yapan kişilerin bir porsiyondan fazla yemelerine gerek yoktur.