Diyet ve Spor Diyeti

imagesAynı yaşta, aynı kiloda, aynı boyda olan iki kişinin bile beslenme tarzları ve yetiştikleri ortamlar farklı olduğu sürece aynı diyeti uygulama ya da aynı beslenme şekilleri içinde ilerlemelerine imkân yoktur. Durum böyle olunca herkes için diyet ve beslenme şekli farklıdır. Özellikle zor meslek şartları altında çalışanlar veya oturarak masa başında çalışanlar için durum her zaman farklıdır çünkü hareket farkı her şeyi değiştirmektedir.

Sporcular ve hayatını spordan kazananlar için ise durum daha farklıdır. Sporcu boyuna, cinsiyetine, yaşına ve vücut bileşimine göre gereken kilo standartları içeresinde olmalıdır. Yani sporcu şişman ya da zayıf olma gibi bir durumla karşı karşıya olmamalıdır.

Bir sporcu şişman veya zayıf grupları içerisinde yer alıyorsa mutlaka standartlarını öğrenip, bu standartlar içine girmeyi başarmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme besinlerin vücudun gereksinimi kadar enerji, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri sağlayacak şekilde ve miktarda alınmasıdır.

Besinler:

Et, yumurta, kuru baklagiller

Süt, yoğurt, peynir

Sebze ve meyveler

Ekmek ve tahıllar olmak üzere 4 ana gruba ayrılmaktadır.

Bir sporcu için en önemli besin sudur. Çünkü vücudun %60-70 su ile kaplıdır. Bir sporcu ne kadar sıvı kaybettiğini egzersiz öncesi ve sonrası tartılarak saptamalıdır.

Antrenman ve maçtan 4 saat önce öğününüzde karbonhidratlardan zengin olan besinleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Antrenman ve maçtan 4 saat önce:

3 köfte

1 tabak makarna

1 su bardağı yoğurt

1 orta boy muz

2 dilim ekmek

Sporcu diyeti ise şöyledir:

Kahvaltı:

1 su bardağı süt+ 1 tatlı kaşığı pekmez

2 kibrit kutusu beyaz peynir

5 adet zeytin

3 dilim ekmek

1 porsiyon meyve

Öğle:

1 porsiyon ızgara ve haşlanmış et

1 porsiyon et

Salata

1-2 dilim ekmek

Akşam:

1 porsiyon etli sebze yemeği

1 porsiyon makarna

1 kase yoğurt

1-2 dilim ekmek

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Sporcu diyeti, zayıflamak, sporcuların sağlıklı besinleri, sporcular ve sağlıklı beslenme, sporcu beslenmesi, idmandan önce sporcuların alması gereken besinler, yağ eriten besinler, bölgesel olarak zayıflama, zayıflama ilaçları, zayıflatan besinler, zayıflatan kıyafetler, fazla kiloların sebepleri, ideal boy ve kilo oranı

Q7 zayıflama hapı zayıflamanıza yardımcı olabilir. Videoyu izleyerek Q7 ürünü hakkında bilgi alabilirsiniz: