Diyetler Neden Yarım Kalıyor?

İnce görünmek ve sağlıklı olmak isteyen herkes diyet yapmaya çalışyor ancak diyet yapanların çoğu bir süre sonra diyet yapmaktan vazgeçiyor. Bunun nedeni genelde aç kalmak yada diyetlerin zorluğu olmuyor. Diyet yapmaktan vazgeçenler bazen sıkılıyor, bazen kilo kaybetme hızından memnun olmuyor, bazen de mahrumiyet duygusu yaşıyor. Bazı bireyler ise program dışına çıktığında, bunu büyük bir felaket gibi değerlendirerek suçluluk duygusu ile motivasyonunun kaybediyor ve kendini güçsüz, başarısız hissediyor.

crunch-kadin-fitness

Tecrübelerimize göre birey kilo vermenin psikolojik etjilerine ve değişime hazır olmadığında bu süreçte neler yaşayabileceğini bilmiyor, morali bozuluyor, mücadeleyi bırakıyor. Bu başarızlık ve kısr döngü defalarca tekrar ettiğinde ise diyet programını, yaşam şartlarını, kilo vermeye müsait olmadığını düşündüğü bünyesini yada diyet programını suçluyor. Bunların sonucunda maalesef bazı kişiler kendisine zor gelenin gerçek nedeninin hiçbir zaman kavrayamadan kapı kapı gezip kilo vermeye uğruna avuç avuç para harcıyorlar.  Biraz kekik suyu, biraz limon ve sarımsak yada sabah içilen sıcak su gibi çözümlerden medet umuluyor. Kilo vermek uğruna insanlar her türlü yolu denemeye hazırlar. Bağırsaklarını yıkatan insanlar olduğu gibi günlerce sıvı beslenen bile var. Neden bunu yapıyorsun sorusuna verilen cevap ise genelde şöyle: ” Bedenimin iyiliği için” yada ” sağlıklı olmak için” düşünelim; acı çekmek, aç kalmak, sıkılmak, mutsuz olmak, sinirli olmak bedeninize ne kadar iyilik getirir?

yoga-kadin

İster 5 ister 50 kilo verilmek istensin, tekrara kilo almamak ve sağlıklı bir ömür için yeme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının bazılarının değiştirilmsi gerekebiliyor. Bu değişiklikler diyet programının 1.haftasında zor gelmeyebilir. Çünkü başlangıçta ki doğal heyecan, diyet yapan kişiyi motive etmeye yeterlidir. Ancak, genelde 2 ile 3 hafta sonra yeni yeme alışkanlığı her zamanki yaşam tarzı ile çatışmaya başlıyor, eğer kişi bu konuda hazırlıklı verme hızırlıklı değilse, diyete devam etme arzusu giderek solmaya başlıyor.

hamburger

3.haftadan sonra kilo verme hızı yavaşlayabilir hatta bazen durabilir bu duruma önceden hazırlanmamış birey bu dönemde ilk haftalarda ki heyecanını da yitirmiş olmasınedeni ile kopma noktasına gelebiliyor. İşte bu dönemde birey uyguladığı diyeti, sahip olacağı sağlıklı yaşama vize olarak görmek yerine, bir engel bir yük olarak görmeye başlıyor. Diyet programı yapmayı istediği bir şey değil, yapmaya mecbur olduğu bir şey haline geliyor. Bu durum diyet yapan kişilerin karşılatığı ilk büyük duygusal problem ve vazgeçme sebebidir. Bu dönemde sabırlı olmak ve sürekli tatılmak gerekir.

@ruigsantos.com

Bunun normal ama geçici bir durum olduğu kabul edilebilirse bu duraksama dönemi daha çabuk atlatılabilir. Duraksama dönemi kilo vermek isteyen herkesin başına gelir, hatta özellikle bayanlarda bazı hormonal değişiklikler sebebi ile kişi kilo almış gibi bile görünebilir. Eğer siz amacınızı ömür boyu dengeli beslenme üzerine kurarsanız bu olağandışı dönemleri de kabul edip atlatabilirsiniz.