DOĞUM SONRASI DEPRESYONUNU ATLATMA YOLLARI

Doğum Sonrası Depresyonunu Atlatma Yolları

 Anne olduktan sonra tüm ilginin yöneldiği bebeğiniz hem bir melek hem de ciddi bir sorumluluk getiriyor. Herkes bebeğin gelişimini sorarken anneler çoğu zaman unutuluyor, sürekli emzirmek, uykusuzluk ve yaşam düzeninin değişmesi kadınları umutsuzluğa ve depresyona itebiliyor.
Neyse ki artık kadınlar kendilerini daha rahat ifade edebiliyorlar ve çocukla ilgili sorumlulukları eşlerle paylaşmak eskisi kadar zor değil.

Annelere Tavsiyeler

Mutlaka kendinize vakit ayırın. Günde bir saat, iki saat ne kadar olabiliyorsa o kadar. Bu süre içinde bebeğinizden başka şeylere yoğunlaşın. Evden uzakta olun ve bakıcıyı aramayın.

Kendinizi çok sinirli ve tahammülsüz hissedebilirsiniz. Eğer bununla başa çıkamayacağınızı hissediyorsanız bebeği mutlaka babasına ya da yardımcınıza verin. Sarsmayın ve O’na bağırmayın. Bu sonrasında sizin kendinizi daha kötü hissetmenizi sağlar.

 İlgi duyduğunuz alanlardan uzaklaşmış olabilirsiniz ama haftada bir kaç saatinizi hobi gibi bir işe ayırarak kendinizi yeniden “işe yarar” hissedebilirsiniz. Bu hobi bebekle ilgili olmamalıdır. Tamamen kendinize ait bir vakit olmalıdır.

Bebeğinizi babasına ya da güvenebileceğiniz birine emanet ettiğinizde kendinizi suçlamayın. Siz kendinizi ne kadar iyi hissederseniz bebeğiniz de o kadar iyi hissedecektir.