Dökülen Saç Nasıl Çıkar?

Saçlar kadın erkek fark etmektesizin herkesin en önemsediği unsurdur. Saç dökülmesi durumu her iki cinste de sıklıkla görülmektedir. Özellikle erkeklerde ilerleyen yaş, genetik etkiler, stresli çalışma ortamı, yanlış ürün kullanımı ve dengesiz beslenme gibi durumlar saç dökülmelerine neden olmaktadır.Saç dökülmesi erkeklerde genellikle alın ve tepe kısmında yaşanmaktadır. Saç dökülmesi ile birlikte akla ilk gelen sorun dökülen saçların çıkıp , çıkmayacağıdır.

 

Dökülen saçların çıkması konusunda iki görüş yer almaktadır. Çıkabileceği durum olduğu gibi çıkmayacağı durumlarda vardır. Bu durumun asıl kaynağı saçların neden  döküldüğüdür. Örneğin;yanmaya bağlı olan saç kaybı asla geri çıkmaz ama gebeliğe bağlı saç kayıpları hiçbir şey yapılmasa bile büyük oranda geri çıkar.

Erkeklerde yaşanan saç dökülmesi sorunu ailesel yani genlere bağlı dökülme en sık karşılaşılan durumdur ve genellikle en başarılı sonuçlar bu tip dökülmelerde alınır. Bu şekilde olan saç dökülmelerini geri çıkarmaya yönelik 3 madde vardır procapil, minoxidil ve finasterid. Bunlar içerisinde orta ve uzun vadede en etkilisi procapildir. Saç kıran ile yaşanan saç kayıplarında sarımsak, kortizon, gibi ürünlerle tedavi edilmeye çalışılır. Genellikle olumlu sonuçlar alınır. Kansızlığa bağlı yaşanan dökülmelerde bölgesel uygulamalardan çok kansızlığın önüne geçmek geri kazanımı sağlayacaktır. Guatr, şeker, diyet sonucu dökülme gibi durumlarda da saçlar dengeli ve doğru beslenme ile kazanılacaktır. Bu durumların aynıları kadınlarda da yaşanır. Ek olarak doğum sürecinde dökülen saçlar geri kazanılabilir. Doğru ve dengeli beslenme saçların çıkmasını sağlayacaktır.

Saç Çıkartıcı Kür

Saçlarınızda yaşadığınız geri kazanımlı kayıplarda düzenli olarak kullanılan bitkisel kürler etklidir. Kolaylıkla bulabileceğiniz susam yağı ile sarımsak yağından bir kasenin içine birer çay kaşığı dökün ve üzerine bir kahve fincanı su ilave edip karıştırın. Bu saç maskesini saçların döküldüğü bölgeye sürerek masaj yapın. Bu saç maskesini özellikle banyodan çıktıktan sonra, temiz saç diplerine uygularsanız tekrar saç çıkarmak için oldukça etkili olduğunu göreceksiniz. Düzenli olarak uygulamanız halinde dökülen saçların yerine yeni saçların 5 ay gibi bir sürede tekrar çıktığına şahit olabilirsiniz.