Dukan Diyeti’nin Mimarından 2015’in Reçetesi

Bir anda adını duyuran Dukan Diyeti dikkatleri üzerine çekerek popüler diyetler arasına girdi. Dukan Diyetinin mimarı olan Pierre Dukan 2015 yılı için sağlıklı beslenmenin formülünü vererek dukan diyetinin içeriği ve nedenlerinden bahsetti.

Benim için sağlıklı beslenmek sıfır yağ, sıfır şeker ve yulaf kepeğidir diyen Pierre Dukan bu diyetin temel taşı olan yulaf kepeğinin nasıl ortaya çıktığını ve faydaları hakkında bilgi verdi. Yulaf kepeğine diyetinde özellikle yer vermesinin nedeninin, yulaf kepeği yenildiği zaman suyun yaklaşık %25’ini emerek şiştiği için tokluk hissi verdiğini söyledi. Böylece kişinin daha geç acıkması nedeniyle form tutanların yemesi gereken besinler arasında olmalıdır.

Yulaf Kepeğinin Faydaları

Yulaf kepeği şeker emilimini yavaşlatarak, kolestrolü düşürüyor ve uzun süre tokluk hissi veriyor. Pierre Dukan, düzenli olarak tüketilen yulafın kolestrolde düşüş ve kalp damar hastalıkları riskini azalttığını belirtti. Karbonhidrattan vazgeçemeyenler için, vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı yine yulaf kepeğinden alabileceklerini ekledi.

Vazgeçemediği beş besinin brokoli, patlıcan, somon, domates ve soğan olduğunu söyleyen Dukan, sadece diyet yaparak formda kalmanın mümkün olmadığını her sabah aç karnına 1 bardak su içmeyi ve spor yapmayı alışkanlık haline getirmemiz gerektiğini ifade etti. Ayrıca diyetini uygulayanlara muz, üzüm, kiraz gibi şekerli meyveler hariç tüm meyveleri tüketebileceklerini söyledi.

Ara öğünlerin gün boyunca tüketmemiz gereken önemli bir alışkanlık olduğunu söyleyerek kendi diyetinin ara öğünlerinde krakerler, bisküviler ve barlar bulunduğunu ifade etti.

Herşeyi Kararında Yiyin

Badem, ceviz, kuru üzüm, fındık, fıstık, ay çekirdeği, kuru erik, leblebi gibi kuruyemişlerin kendine özgü özellikleri ve değerleri olduğunu içerdiği yağ asitleri sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğunu ve tok tutacağını söyledi.  Mesela çiğ, tuzsuz ve kavrulmuş bademi öğün aralarında 10-15 adet kadar tüketmenizi önerebilirim

Özel bir beslenme sırrınız var mı?

Öncelikle kendinizi ve bedeninizi sevin. Doğru ve zamanında beslenerek bol su, meyve, sebze, protein ve yulaf kepeği tüketmeye dikkat edin. Çok fazla kilo vermeyin sadece ideal kilonuza ulaşın ve bu kiloyu korumak için spor yapmayı ihmal etmeyin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

dukan, pierre dukan, dukan diyeti, dukan diyeti hakkında, pierre dukan tavsiyeleri, pierre dukan kimdir, pierre dukan önerileri, yulaf kepeği