EGZERSİZ YAPMAK VE METABOLİZMA HIZIMI ARTTIRIR MI?

EGZERSİZ YAPMAK VE METABOLİZMA HIZIMI ARTTIRIR MI?

 Kadınlarda yaş otuz beşi geçtiğinde kilo vermede sıkıntılı bir dönem başlar. Bunun sebebi yaşla beraber metabolizmamızda görülen yavaşlamadır. Bu yavaşlamanın önüne geçmek mümkündür. Bunun yolu da egzersizleri hayatımıza koymaktan geçer.

Yalnız yapılan her egzersiz metabolizmamızı hızlandıramaz.Yalnız doğru egzersizler ile metabolizmamız tekrar yeniden hızlanır. Doğru egzersizler ile kaslar işlevini daha etkin yapar.Aslıda egzersiz yaparak kas kütlesini arttırmaktır. Çünkü kas yapımız ne kadar güçlü ise o kadar hızlı kilo veririz. Hem de kilo verme sırasında vücudumuzda istenmeyen sarkmalar da oluşmaz.

Egzersiz yaparken insülin düşerken yağ dokumuzda azalmaya başlar. Eğer egzersiz esnasında terlemiyorsak ve nefes alıp verişimizde artma olmuyorsa yaptığımız egzersiz bizim için yetersizdir. Tüm vücudumuzu egzersiz sırasında kullanıyorsak doğru egzersizleri yapıyoruz demektir.asiri-egzersiz-yapmak-kalbi-yipratabilir-e1356629308467

Aerobik ve anaerobik olmak üzere egzersizleri iki gruba ayırabiliriz. Aerobik egzersiz grubuna tempolu yürüyüş, merdiven çıkmak ve bahçe işlerini koyabiliriz. Ağırlık kaldırmak, pedal çevirmek, mekik ve şınav çekmek gibi egzersizlerde anaerobik egzersizler arasındadır.
Metabolizma hızlanması için her iki grup egzersizi de beraberinde götürmek şarttır.