Esmer Kadınlar Dikkat Daha Geç Yaşlanabilirsiniz

Ten rengimize göre giyinir ten rengimize göre saçlarımızı boyar ya da makyaj yapar ten rengimizi göre bize yakışacak renkleri seçerek giymeyi severiz. Özellikle kadınların ten renkleri ile olan ilgileri daha fazladır. Mesela beyaz tenli bayanlar bronzlaşmak için güneşlenir ya da solaryuma girerler.

Hemen hemen her konu üzerinde birtakım araştırmalar yapılır sonuçlanır ve yayınlanır. Bu araştırma ise koyu renk yani esmer bayanların sarışın bayanlara göre daha yaşlandıklarını iddaa ediyor. Cildin yaşlanmasına sebep olan iki farklı faktör vardır: Kronolojik yaşlanma ve foto yaşlanma. Birincisi zamanla, geçen yılların izini bırakmasıyla ilgili ve bunu önlemenin yolu yoktur. İkincisi ise güneş ışınlarının etkisiyle ilgili ve ten rengine göre farklılık gösterir.

Deride üretilen pigmnetler ten rengini oluşturmaktadır. Bu nedenle ten rengi ne kadar koyuysa, deriye rengini veren melanin pigmentlerini üreten malanozom hücrelerinin bulunduğu bölgeler de o kadar geniştir. Açık renk deri çok az melanin üretir. Asya kökenlilerin derisinde sarımsı bir melanin, Afrika kökenlilerde ise en koyu ve kalın tabaka melanin üretilir. 

Koyu Tenliler Daha Şanslı

Bu konuda yakın zamanda yapılmış çok fazla araştırma olmasa da 1979’da ABD’de yapılan bir araştırmada ten rengi ve yaşlanma üzerine şu sonuca vermiştir: Güneşin mor ötesi A ışınları, Kafkas kökenli insanların derisine ortalama yüzde 55 oranında nüfuz ederken, Afrika kökenlilerde bu oran sadece yüzde 18’dir. Koyu tenlilerde foto yaşlanmanın gecikmesinin nedeni de budur.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ten rengi, esmer ten, açık ten, ten rengine göre, esmer tenliler geç mi yaşlanıyor, ten rengine göre yaşlanma, koyu tenliler