EVLİLİKTE KİŞİLİK ÇATIŞMALARI

 Evlilik ve Kişilik Çatışmaları

 Evlenmeden önce kişiler hep ortak özellikleri olan kişileri ararlar. Evlilikte kişiliklerin uyumu belki de bu ortak özelliklerde saklıdır.Ama bazen aşk bu uyumun önüne geçebilir. Hiç ortak özelliği olmayan kişiler de birbirine aşık olabilir.

Bazen de o kadar aşık oluruz onu değiştirebileceğimizi düşünürüz. İşte evlilik öncesi verilen en önemli yanlış karar budur. Çünkü insanların karakterleri ergenlik döneminde şekillenir ve ergenlik bitiminde artık kişilik oluşumu bitmiştir.

“Evlendikten sonra nasıl olsa değişir” diyerek yapılan evlilikler kısa zamanda büyüyen anlaşmazlıklar nedeniyle hazanla son bulabilir.
Evlendikten sonra eşinizi değiştirmeye kalkmaktan çok onu olduğu gibi kabul etmek sizi mutlu bir evliliğe götürür. Eşinizle aranızdaki ortak noktaları bulmak eşinizi değiştirmekten daha kolay olacaktır. Böylece yanlış insanla evlenmiş olmanın verdiği pişmanlıktan kurtulup mutlu bir evlilik için doğru adımlar atmış olmanın huzurunu duyarsınız.

Evlilik için en iyi dönem kişiliğin tam olarak yerleştikten sonraki ergenlik sonrası dönemdir. Bu dönemde yapılan evliliklerde kişilik bunalımı yaşanmaz. Bu dönemde yapılan evliliklerde eşlerin daha sonra değişeceği düşüncesi de azalır.