FONDÖTEN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

 Makyaj malzemelerimiz arasında fondötenin yeri ayrıdır. Cildimiz üzerinde renk dengesini ve pürüzsüzlüğü sağlayan fondötenin özelliği, farklı bir makyaj malzemesinde bulunmaz. Kısacası kadını silbaştan yaratan etkenlerin başında doğru fondöten seçimi ve uygulanışı yatmaktadır.

 Hal bu şekilde olunca kadınların fondöten seçimi biraz zahmetli ve mevsimine göre seçilmeyen fondötenler biraz riskli olabiliyor. Günümüzde çeşitli fondöten çeşitleri bulunuyor ve aralarından doğru seçimi yapmak biz kadınları birazda olsa zorluyor. Doğru fondöten seçimi için sizlere belirli kriterli yazacağım, bu kriterlere uyduğumuz takdirde işimiz biraz daha kolay ve ulaşmak istediğimiz sonuç için yararlı olacaktır.

Doğru Fondöten Seçme Teknikleri;

1- Fondöten almak için gittiğiniz mağazada asla acele etmeyin.

2- Fondöteni kolumuzun içinde değil yüzünüzde deneme şansınız varsa bu şansı kullanın.

3- Fondöten alırken iki renk arasında kalırsanız daima açık rengini satın alın.

4- Fondöten alacağımız mağaza kapalı ortam ve ışıklandırmaları sizi aldatmasın. Gün ışığı ve açık alanı düşünüp kararınızı bu yönde belirleyin veya sürdükten sonra bir ayna ile mağaza dışına çıkın.

5- Para ile almak yerine eşantiyon fondöten bulursanız şayet kaçırmayın ki yüzünüzde bir yenilik yaratma şansınız olsun. Baktınız olmadı boşuna para vermemiş olursunuz:)

6- Makyaj malzemesi satın almaya girdiğiniz mağazaya ilk önce fondöten ile başlayın fakat karar verme işini en son fondötene bırakın. Uygun bulduğunuz fondöteni yüzünüze sürün bırakın beklesin, farklı bir şeyler bakın mağazanın içerisinde dolaşın çünkü sürdüğümüz fondötenin cildimizle uyuşması ve göstereceği reaksiyon birkaç dakika sonra belli olur.

7- Fondöten alırken hangi mevsimde olduğunuza dikkat edin. Kış aylarında alacağınız bir fondöten, yazın güneş ışınları altında cildinize ve size ağır gelecektir. Sıcaklarda su bazlı fondöten ve güneş koruma faktörlü kullanın.

8- Fazla yağlı bir cildiniz var ise su bazlı bir fondöten seçmelisiniz.

9- Kuru bir cilde sahipseniz hafif yağlı fondöten seçmeniz daha iyi olacaktır.

10- Fondöteni alırken ne zaman, nerede kullanacağınızı düşünerek alın. Günlük, akşam için, eğlence mekanı vs.

11- Fondöteni parmağınızla yaymak yerine bu iş için yapılmış özel fırçalar ve aksesuarları kullanın. Bu aksesuarlar ile yüzünüzün her bölgesine kolayca dağıtabilirsiniz.

12- En önemlisi fondötenin içeriğine bakın. Piyasada cildimize zararlı bir çok ürün bulunmakta.

13- Eğer sürdüğünüz fondöten yüzünüzde yok olmuş, cildinizle kısa zamanda uyum sağlamış ve doğal görüntünüzü bozmaz ise bu tercihiniz doğrudur.

Şöyle bir baktığımda fondöten seçimi oldukça zahmetli bir olaymış:)