GEBELİK DİYABETİ

Gebelik Diyabeti

 Gebelik diyabeti diye adlandırdığımız bu hastalık gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan şeker hastalığının adlandırılış şeklidir. Gebeliğin son zamanlarında ortaya çıkan bu hastalık her gebede görülmemekle birlikte ortalama gebelerin  % 5 inde görülen bir sağlık problemidir. Gebelikte ortaya çıkan hormonal değişiklikler ve kilo alımının hızlanması sonucu tetiklendiği ortaya çıkmaktadır.

 Gebelik döneminde bu hastalık meydana geldiği takdirde mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü annenin şeker seviyesinin yükselmesi bebeğinde şeker seviyesinin yükselmesine de neden olacaktır. Bebeğin şeker seviyesini düşürmek bebeğin pankreasına fazla insülin salgılanması gerekmektedir bu da bebeğin fazla yağ dokusu üretmesine ve aşırı kilo alması ve doğum sırasında doğum yırtığı gibi sorunlara neden olabilmektedir.

 Gebelik diyabeti bebekte obeziteye ve diyabete neden olabilmektir. Doğum öncesinde bu hastalığın oluşması bebeğin bu şekilde doğması ilerleyen yaşlarında bebeğin obezite olmasına ve diyabet hastalığına yakalanmasına neden olmaktadır. Son zamanlarda bu hastalığın giderek artması sebebiyle gebeliğin 18-20’inci haftalarında mutlaka ayrıntılı ultrasonografi ve 22- 24 ‘üncü haftalarda da bebeğin anne karnında kalp ultrasonografisinin çekilmesi gerekmektedir.