GENÇ KIZLARIN İDEAL KİLOSU NE OLMALI?

Genç Kızların İdeal Kiloları Nelerdir

Ergenliğin sona erdiği 16 – 18 yaşında kız çocuklarının vücut yapısı hemen hemen tamamlanmış bulunmaktadır. Kas yapıları, iskelet yapıları ve gelişimleri tamamlanan çocukların genel vücut yapıları yada hangi bölgeden kilo aldıkları üç aşağı beş yukarı bu süreçte görülmektedir. Kız çocuklarında kilolu olduğunu veya kilolu olmadığını anlamak için kullanılan bir kaç yöntem vardır. Bunlardan en önemlisi çocukların vücudunda ki yağ ölçümüdür.

 Bir diğeri de daha genel olarak kullanılan, yetişkin bireyler içinde kullanılan beden kitle endeksidir. Beden kitle endeksi kişinin kilo sınıflandırmasını çok geniş olarak veren bir endekstir. Ancak bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla çocuklarda da beden kitle endeksinden faydalanılması mümkündür. Bir kız çocuğunun beden kitle endeksini hesaplamak için kilosunun boyunun karesine bölünmesi yeterlidir. Bunu değerlendirirken özel çocuklar için yapılmış olan, geliştirilmiş olan yaşa boya göre gelişim tablosundan yararlanılır.

 Bu tabloda çocuk hangi yüzdede ise ona göre çocuğun gelişme geriliği veya zayıflığı yada gelişme fazlalığı yada şişmanlığı var mı diye değerlendirilmesi mümkün olur. Tam olarak ideal kilonuzu bulmak şişman yada zayıf olduğunuzu anlamak istiyorsanız bir doktora gitmeniz en iyisidir. Ancak kendi beden kitle endeksinizi evde kendinizde ölçebilirsiniz. Yukarıda yazdığımız formülü uygulayarak yani kilonuzu boyunuzun karesine bölerek bulabilirsiniz. Ancak yinede tam olarak kesin ve net sonuçlar almak istiyorsanız bir doktora veya beslenme uzmanına giderek beden kitle endeksinizi ölçtürmenizi tavsiye ederiz.

Şu Hesaplama Cetvelini Kullanabilirsiniz Tıklayın..