Göz Sağlığınız İçin Bunlara Dikkat Edin!

Şüphesiz ki hepimiz için en değerli organlarımızdan biri gözlerimiz olmuştur. Dış dünyayı algılamamızı, gün içerisindeki tüm eylemlerimizi gerçekleştirmemizi sağlayan gözlerimiz bu nedenle değerli organlarımızdan biri olmuştur. Ancak gün içerisinde çoğu zaman yaptığımız bazı yanlışlar ne yazık ki göz sağlığımızın yeteri kadar sağlıklı olabilmesine imkan vermemiştir. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise şüphesiz ki bizim yaptığımız yanlışlar olmuştur.

Kimi zaman saatlerce bilgisayar, televizyon başında oturmamız, uzun süre uykusuz kalmamız ve daha birçok yapılan hata ne yazık ki göz sağlığımızı olumsuz şekilde etkilemiştir. Ancak göz sağlığınızı korumak için bazı kurallara uyabilir ve göz sağlığınızı tehlikeye atmayabilirsiniz. İşte göz sağlığını korumanız için uygulamanız gereken bazı öneriler.

– Göz sağlığını korumanın en önemli adımlarından biri şüphesiz ki rutin aralıklar ile birlikte göz dokturunuza giderek göz muayenenizi yaptırmanız olacaktır. Özellikle küçük yaşta çocuklar için sık aralıklar ile yapılan göz muayeneleri çocukların göz sağlığı açısından daha önemli olup ileri ki yaşlarda bazı göz hastalıklarına yakalanma oranlarını düşürmektedir.

– Eğer gözleriniz yakını ya da uzağı görmüyor ise mutlaka doktorunuzun kullanmanız için yazdığı gözlükleri kullanmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde göz bozukluğunun ilerlemeden kısa sürede daha sağlıklı görmenizi sağlayabilirsiniz.

– Kitap, gazete ya da dergi okurken mutlaka okuma mesafenizin en az 15 cm olmasına dikkat edin.

– Televizyon izlerken, bilgisayar başındayken ya da telefonla uğraşırken mutlaka aranızda mesafe olmasına dikkat ederek gözlerinizin bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

– Eğer gözleriniz sürekli akıyor, ağrıyor ya da sık sık batma hissi yaşıyorsanız mutlaka en kısa süre içerisinde daha fazla ihmal etmeden doktorunuza bu gibi şikayetleri bildirmelisiniz.

– Göz sağlığınızı korumaya yardımcı ya da gözlerin güçlenmesine yardımcı olan besinleri daha sık tüketebilirsiniz. Göz sağlığını korumaya yardımcı olan güçlü besin kaynaklarından biride havuçtur. Bu nedenle sofralarınızda daha sık havuç bulundurarak hem gözlerinize hem de diğer birçok organınıza fayda sağlayabilirsiniz.

– Bunun dışında belkide en önemli unsurlardan biri kalitesiz ya da sahte gözlük kullanmanız olmuştur. Özellikle güneş gözlüklerinizi mutlaka kaliteli, orijinal ve bilindik markalardan yana tercih etmeyi ihmal etmeyiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz, gözler, göz sağlığı, göz bakımı, göz tedavisi, göz tedavisi, göz hastalıkları, göz sağlığı için ne yapmalı, göz sağlığı için nelere dikkat etmeli, eye, eyes