GÖZ ŞEKLİNE GÖRE MAKYAJ

Göz Şekline Göre Nasıl Makyaj Yapılır?

 Gözlerinizin güzelliğini doğru makyajla ortaya çıkartabilirsiniz. Peki sizin için doğru makyaj hanidir? Göz tipinizi tanıyarak size uygun makyaj yöntemini belirleyebilirsiniz. Böylece doğru makyajla beğenilmeyen kısımları belirsiz hale sokabilir, beğenilen tarafları ön plana çıkarabilirsiniz. Ve bu şekilde istediğiniz kusursuz görünüme sahip olabilirsiniz.

Uzak Gözler:

 Gözleri birbirine yakınlaştırmak için burnun köküne koyu renk fondöten sürün ve kaşlara doğru yayın. Böylece iki gözün arasındaki mesafe biraz kapanmış olacaktır. Ayrıca birbirinden uzak gözlere sahipseniz gölgelendirme far kullanılarak göz kapağınızın kıvrımından burnunuza doğru yapmanız gerekir. Burun kökünden kaşlara doğru yapılan gölgelendirme gözlerinizi yakınlaştırarak daha derin bakışlar elde etmenizi sağlayacaktır. Göz kapaklarının orta kısmına doğru kirpiklerin iyice rimellenmesi ya da takma kirpik takılması da bu tip gözleri olduğundan daha biçimli gösterecektir.

Birbirine Yakın Gözler:

 Gözün kuyruk kısmının dikkat çekmesi için kaşlarınızın arasını biraz açmalısınız. Göz pınarından göz kapağının ortasına kadar açık renk göz farı kullanın. Göz kapağının kıvrımına çizilen çizgi de aynı noktadan başlayıp, dışa doğru uzamalıdır. Eyeliner ile yapılacak bu çizginin göz pınarına yakın olması gözlerin daha fazla yakın görünmesine neden olacağından tercih edilmemelidir. Ayrıca bu tür gözler için bir başka öneride gözün dış kısmındaki kirpiklerin rimel yardımıyla daha belirgin hale getirilmesi ya da takma kirpik kullanılmasıdır.

Çukur Gözler:

 Gözlerinizi daha belirgin hale getirmek için gözkapağınıza uçuk bir renk sürüp, farı çukurun hemen yukarısına kadar yaymalısınız. Göz kapağıyla kaşın arasına biraz kahverengi ya da gri far sürmek hoş bir görüntü yaratabilir. Kaşların altına ışıklandırıcı bir renk sürüp, göz kapağınızın ortasına bir nokta yapmalısınız. Göze derinlik kazandırmak için gözkapağının normal kıvrımının biraz yukarısına bir çizgi çekip parmağınızla bu çizgiyi hafifçe yaymalısınız.

Düşük gözler:

 Gözleri düşük olanların genelde göz kapaklarında buruşukluk bulunur. Bu nedenle göz kapağına aydınlık farlar sürülmelidir. Bu tür göz tipinde genellikle gözün sadece kapak kısmına yoğunlaşılır. Gölgelendirme yukarı ve dışa doğru yapılır. Göz altına kalem veya maskara sürülmesi tercih edilmemelidir. Sadece üst kirpiklere maskara sürülmelidir. Yine kalın sürülmüş eyeliner göz kapaklarınızı olduğundan düşük gösterecektir.

İri Gözler:

 Bu göz tipine makyaj yaparken koyu renkler tercih edilebilir. Alt kirpik dibine koyu renk bir kalem kullanıldığında gözler kısık görülür ve daha küçük görülür. Günlük makyaj için naturel tonlarda bir far uygulayın ve göz kalemini ince bir çizgi şeklinde alt kirpik dibine sürebilirsiniz. Siyah renkteki kıvırıcı özellikli maskara uygulayın.

Küçük Gözler:

 Ufak gözleri daha güzel göstermek için, göz kapağının bir kısmını aydınlatıp, etrafındaki kısmı da daha gerideymiş gibi göstermek gerekir. Bu yüzden önce gözün etrafına koyu renk far sürünüz. Gözün etrafına koyu renk gölgelendirme yapılarak göz büyütülür. Beyaz göz kalemini gözün içine sürerek küçük gözler daha büyük gösterilebilir. Alt ve üst kirpiğe de yoğun şekilde maskara sürülür.