Güzellik Kaynağı: Neem ağacı

Hintli kadınların şifa gözüyle baktıkları binlerce yıldır cilt bakımında kullanılmış neem ağacı ile kuru, yağlı ve sivilceli ciltlerde güzel etkenler sağlayabilirsiniz. Doğal güzellik tabi ki birçok kadının en çok istediği bir durumdur. Küçük değişiklikler ile güzelliği ortaya çıkarmak herkesin isteğidir. Özellikle doğal içerikleriyle aklımızı başımızdan alan ürünler, bu dönem büyük ilgi görmektedir. Doğal, bitkisel cildin yapısına uygun ve cildi yormayan ürünler sonuçlarıyla bizi sevindiriyor. Cilt bakımında yeni trend ise “neem ağacı” olmaktadır. Aslında bu ağaç bizim için yeni ama Hindistan’da kadınlar binlerce yıldır günlük bakımlarında neem ağacını kullanıyorlar.

neem ağacı

Hindistan ve Sri Lanka ormanlarına özgü olan bu ağaç, günümüzde Endonezya, Avustralya ve batı Afrika gibi tropik bölgelerde de yetişmektedir. Yaşlı, yağlı, kuru ve akneli ciltlere iyi gelmektedir. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre bu özel ağacın yaprakları zengin içeriği sayesinde pek çok cilt probleminin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Hintli kadınların vazgeçilmezi bu özel yapraklar, tüm cilt tiplerinde de uygulanabiliyor. Yaşlı, yağlı, kuru ve akneli ciltlerde olumlu sonuçlar görülmüştür. Bu özel yaprakların cildi yatıştırma, nem kazandırma, yumuşaklık verme gibi özellikleri bulunmaktadır. Sivilceler için çözüm vaat etmektedir.

cilt-640x360

Bu bitki yağının yararları saymakla bitmiyor. Saç derisi ve ciltteki egzama, sedef rahatsızlıklarında oluşan kaşıntılara karşı yatıştırıcı etkisi bulunuyor. İçeriğinde ki antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce ve aknelerin oluşumunu engellemeye yarar sağlıyor. Hindistan’da yapraklarının suyunu cilt sorunlarına karşı kullanmak ve çayını içmek de oldukça sık kullanılan bir yöntem olmaktadır. Hatta neem ağacının filizleri ile dişleri temizlemek binlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Neem ağacına bir şifa gözü ile bakan Hintlilerden sonra günümüzde bilim adamları da aynı düşüncede. Doğanın bir parçası olarak neem ağacının sunduğu şifadan faydalanmak için bilim adamları çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Adsız

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

neem ağacı, tesbih ağacı, neem ağacının cilde faydaları, bitki yağı, cilt sorunlarına karşı ne etkili olur, şifalı neem ağacı, sivilceler için çözüm vaat eden neem ağacı, neem çayı