Hamilelere Kış Uyarıları

Uzmanlar, hamilelerin kışın olumsuzluklarına karşı korunmaları için kalabalık ortamlardan uzak durmaları gerektiği uyarısının altını çizdiler. Kış döneminin hamileler için zor geçecek bir süreç olduğunu ifade eden Op. Dr. Özlem Kayacık Günday, “Kış döneminde havaların soğumaya başladığı özellikle viral enkfeksiyonların sık olarak görülmeye başlandığı bir döneme geçiyoruz. Bu sebeple hamilelerin özellikle kış aylarında kapalı mekanlardan uzak durmaları, kalabalık ortamlara girmemeleri gerektiğini öncelikle bahsetmemiz gerekiyor.

hamile
Bu tarz enfeksiyonları özellikle viral enfeksiyonların kesin bir tedavisi olmadığı için ve hamilelikte güç çok düştüğü için buna dikkat edilmeli, mümkünse enfeksiyonu kapmamaları gerekmektedir. Kapalı yerlere, sinemalara, tiyatrolara, alışveriş yerlerine gitseler bile çok zaman geçirmemelerini öneriyoruz. Yarım saatten ve bir saatten çok o yerde kalmasınlar. Diğer bir durum da çok fazla özellikle öksüren insanların yanında bulunmamalılar. Burun akıntısı ve nezlesi olan insanlara yaklaşmasınlar yakın temas kurmasınlar. Özellikle sık sık el yıkama çok dikkat edilmesi gereken bir konu burada. Hava kirliliği de çok önemlidir. Çok sık bir şekilde havalar soğuk da olsa hem kendi yaşadıkları mekanların havalandırmalarını çok iyi yapmaları hem de havasız ortamlardan mümkün oldukça uzak kalmaları gerekiyor “dedi.

hamilelik-enfeksiyonlari

Kışın olumsuzluklarından korunmak için beslenmeye ve giyime dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Günday “Kışın hepimizin direnci düşer. Hamilelerin zaten direnci düşük olduğundan dirençlerini artırmak için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. C vitamini yönünden zengin besin tüketmeleri lazım. Mutlaka taze mevsim meyve ve sebzelerini tüketsinler. Enfeksiyondan korunmanın en önemli yollarından biri de hem beslenmeye dikkat etmek hem de kılık kıyafet seçimine dikkat etmektir. Özellikle terleten, kat kat, sentetik giysileri giymemelerini tavsiye ediyoruz.” diye bahsetti.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

kadın, kadın sağlığı, hamile, hamilelere kış önerileri, hamileler kışın nelere dikkat etmelilerdir, hamile kadınlar sağlıkları için ne yapmalılardır