Hamilelik Belirtileri

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tabi ki hepimizin bildiği ilk belirti regl ( adet ) gecikmesidir. Tabi Her regl gecikmesi hamilesiniz demek değildir. Adet gecikmelerinin farklı farklı sebepleri de olabilir. Stres gibi, rejim gibi vs. vs. Bu sebeple her adet gecikmenizde test yapmayın şartlarda göz önüne alarak şüphelendiğiniz durumlarda yapın.

Çeşit çeşit hamilelik testleri var bunların en kolay ulaşılabilir olanı tabi ki idrar testleri, bunları ucuz ve kolay şekilde eczanelerden temin ederek testti uygulayabilirsiniz ancak bu destlerin doğruluk oranları %100 değildir. Bu testlerde her zaman bir yanılma payı vardır. En sağlıklı ve kesin sonucu kan testiyle sağlayabilirsiniz. En kısa zamanda hamile olup olmadığınızı zaten kan testleriyle tespit edebilirsiniz._4015_b5e4c

Hamileliğin ilk üç ayında annede bazı psikolojik değişiklikler görünmesi normaldir. Neşeli bir ananızda bir anda sinirlenme ihtimaliniz oluşabilir. Ya da ağlama krizlerine girebilirsiniz. Hamileliğe alıştıkça bu ruhsal değişikliklerden de kurtulacaksınız. Bunların yanı sıra uyuyamama yada çok uyuma gibi uyku düzensizliklerinizde olacaktır. Sıkılmayın zamanla bünyeniz hamileliği kabullendikçe bunların hepsinden kurtulacaksınız.

Tabi anne adayında bu tip ruhsal değişiklikler oluşurken bazen baba adaylarında da duygu değişiklikleri olabilir. Fazlaca endişeli olabilir. Tabii bunları zaten size doktorunuz anlatacak ve o zaman endişe duymanız gerekecek bir durum olmadığını bileceksiniz. Hamilelik sürecinde sizin en yakın dostunuz doktorunuz olacaktır.hamilelik

Bebek hareketliliğini size 20. haftada gösterir. Ancak bazen anneler daha da erken yani 16. hafta civarı hissedebilirler de.

Doktor Kontrol Sıklığı.

Tabi ki bu konuda doktorunuz size bir kontrol çizelgesi yapacak ve siz bu çizelgeyi takip edeceksiniz. Ancak özel bir durum olmadığı taktirde 32. haftaya kadar her ay düzenli olarak doktor kontrolüne gideceksiniz. 32. haftadan sonra sıklıkları arttırılır ve ayda 2 kez olur. Bu kontrollerde bebeğin ve sizin kontrolleriniz yapılır herhangi bir risk durumu olup olmadığına bakılır eğer anormal bir durum fark edilirse bunun önlemi alınmış olur. Kesinlikle ihmale gelmez bu kontroller.
Bebeğin cinsiyeti ne zaman öğreniriz?
14-16 haftalardan sonra artık bebeğin cinsiyeti ultrasonda belli olur.