HAMİLELİK SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ VE CİLT PROBLEMLERİ

 

Hamilelik Dönemi Sonrası Saç Dökülmesi, Tırnak Kırılması, Cilt Problemleri

 Hamilelikte salgılanan hormonların etkisiyle saçlar daha hızlı uzar, gürleşir, tırnaklar güçlenir ve cilt kendini toparlar. Ancak hamilelik bittikten sonra kadınların büyük çoğunluğu döküldüğü için saçlarını kestirmek zorunda kalır. Ciltte kuruluk, ve tırnaklarda da bozulma başlar. Kadınların zaten kendilerine çok zaman ayıramadıkları bir dönemde bir de problemlerin ortaya çıkması çok moral bozucudur.

 Hamilelik sonrası yaşanan saç ve cilt problemlerinin sebebi vücudun çinko eksikliği olabilir. Özellikle emziren annelerde vücut kendine gerekli olan mineral ve vitaminlerin çoğunu süt yapmak için kullanır. Çinko eksikliği de çeşitli cilt problemleri yaratır.

 Doğum yapmış kadınların ay çekirdeği, buğday, ceviz, badem, peynir, yumurta et ve balık gibi yüksek çinko içeren yiyecekler tüketmesi gerekir. Bunlar hem yüksek kalorili besinler olduğu için anneye gereken enerjiyi sağlar, hem de vücudun çinko ihtiyacını gidererek bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.

Saç dökülmelerinin ve tırnak kırılmalarının çok olduğu durumlarda doktor tavsiyesi ile çinko desteğine de başlanabilir.

Pişik kremleri de aslında çinko kremleridir. Tırnak etlerinin kopması söz konusuysa pişik kremi sürerek bu sorundan kurtulmak da mümkündür.