Her Gün Ceviz Yemeniz İçin 6 Sebep

Günlük hayatımızda daima karşılaştığımız hatta çok lezzetli olan cevizin aslında sağlımız için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

Bir buçuk bardak ceviz vücudunuz için gerekli olan omega-3 yağını karşılar. Ayrıca içerisinde bakır, manganez, molibden ve biyotin ve çok fazla antioksidan barındırır.

Günlük düzenli olarak ceviz tüketmenizi için 6 sebebi sizler için bu gönderide topladım, keyifli okumalar dilerim.

1-      Az görülen ve çok güçlü olan antioksidanlara sahip

Antioksidan vücudumuzda bulunan veyahut yiyecekler ile aldığımız vücudumuz için önemli bir kimyasal maddedir. Ve antioksidanlar vücudumuzda zararlı gördükleri yabancı maddelere karşı savaş açarlar.

Cevizde ise nadir bulunan Juglon, tellimagrandin ve flavonol moren gibi antioksidanlar vardır. Günlük bu güçlü antioksidanları almak için mutlaka ceviz yemeliyiz.

2-      Kanser ile savaşır.

Günlük ceviz yemek bütün kanser türlerini özellikle göğüs ve prostat kanseri olma riskini azaltıyor.

Hayvanlar üzerinde üniversitelerin yaptığı deneyler sonucunda ulaşılan sonuç: her gün ceviz yemenin kanser riskini %85 oranında düşürdüğü olmuştur.

3-      Kalp sağlığı için birebirdir

Cevizde bulunan omega-3 kalp sağlığı için birebiredir aynı zamanda içerisinde var olan antioksidanlar kalp için zararlı olan maddeleri yok eder. Kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürür. Yani günlük ceviz yemek kalbinize çok iyi gelir ve ciddi bir kalp krizi geçirmenize engel olur.

4-      Beyin sağlığı için çok önemlidir

Eskiden beri insanlar cevizin zihne çok iyi geldiğini bilirler ve ceviz yenmesini her zaman söylerler. Cevizin yine içerisinde bulunan omega-3 ve antioksidanlar beyin sinirlerine etki ediyor, zihni açıyor, hafızayı güçlendiriyor. Halk arasında bunama hastalığı olarak bilenen Alzheimer hastalığının riskini azaltıyor.

5-      Diyabeti olanlar için şekeri düzenler

Çağımızın hastalığı olarak bilinen şeker hastalığı için ceviz en çok önerilen gıdalardandır. Yapılan araştırmalar cevizin içerisinde bulunan yağların metabolizmayı hızlandırdığı için insülinin daha yavaş kullanıldığını göstermiştir. Şekerinizi düzenli tutmak için şeker hastası olmanıza gerekte yok. Çağın hastalığına yakalananlar ve henüz yakalanmamış olanlar, lütfen günlük ceviz yiyin.

6-      Kilonuzu kontrol etmenizi sağlar

Ceviz lifli bir yapıya sahip olduğu için yendiği zaman kişide tokluk hissi oluşturur ve kilo vermede oldukça faydalıdır. Özellikle şu an kış ayı tam kilo alma zamanı aman dikkat diyerekten ceviz yemenizi öneririz.

Cevizin faydaları saymakla bitmez gördüğünüz üzere.  Hem sağlığınız için bu kadar önemli hem de yemesi oldukça zevkli olan bu besini sizlere tanıtmış olduk.

Sağlıklı günler dileriz.