Horlamak Kilo Aldırıyor Mu?

Kandaki oksijenin azalmasına yol açarak yağ metabolizmasının çalışmasını bozan ve daha çok kilolu insanlarda görülen horlama, hastaların kilo vermesini de zorlaştırıyor. Horlamayı erkeklerde kadınlardan, şişmanlarda zayıflardan daha çok karşılaşıldığı görülmüştür. Horlamayı kişinin eşi ya da ev arkadaşları tarafından fark edildiği görülüyor. Horlamanın çok fazla nedeni olduğu mesela yüz kemik yapısındaki bozukluğun, solunum yolunu daraltan, kasların gerilim gücünü azaltan herhangi bir şeyin horlamaya yol açtığı görülebiliyor. Küçük dilin uzun olması, yumuşak damağın fazla hareketli olması, kısa boyunlu olmanız, çene yüz anomalileri, burunda tıkanıklık, kemik eğriliği, geniz eti horlamaya neden oluyor. Kişide bunlardan sadece bir tanesi görülmesi horlamaya yol açabilir.

b_090120131rgVcGtOeNIFpcOE

Horlayan insanlarda özellikle uykuda nefes darlığı çekenlerin yani apnesi olanların beynine yeterince oksijen gitmediğini ve kana oksijen geçemediği görülüyor. Bu hastalarda daha çok kalp ve akciğer hastalıklarının artması da görülebiliyor. Yeterince oksijen alınmadığı için horlayan kişilerin uyuduklarında yeterince dinlenmediğini, yorgun yatıp yorgun kalktığını, depresyona eğilimlerinin arttığını, sinirli oldukları, kilo alımının hızlandığını ve kilo veriminin yavaşladığı görülmektedir. Bütün bu durumların rahatsızlıklara zemin hazırladığı için horlayan kişinin mutlaka uzman doktora başvurmasını öneriyoruz. Horlama sebebiyle ihtiyacı olan oksijen alınamadığında yağ metabolizması bozuluyor ve sürekli depolamaya yönelik çalışıyor.

nocanvas_kilo-alimi-veya-kaybi-3xg_6

Bu sebeple horlayan kilolu insanlar daha zor kilo veriyor ve daha kolay kilo alabiliyor. Horlama alışkanlığı olan kişilerde apne de gelişirse normal insanlara göre daha hızlı kilo aldıkları görülebilir. Yağ metabolizması bozulduğu için kilo vermekte de zorluk çekilmektedir. Solunum bozukluğuna yol açabilecek horlamayı tetikleyecek veya cerrahi olarak düzeltilebilecek bir şey var ise bunların uzman doktorlara danışarak düzeltebilirsiniz. Hastanın durumuna göre cerrahi olarak ya da farklı bir tedavi yöntemi ile rahatsızlığın giderilebileceği söylenebilir.

68321_01

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

kilo alımı, horlama, sağlık, horlama kilo aldırır mı, horlama tedavisi, horlama sesi, horlama neden olur, horlama nasıl tedavi edilir, horlama nasıl geçer