İSVEÇ DİYETİ

 İSVEÇ DİYETİ

 İsveç diyeti tamamıyla protein tüketmeye bağlı olarak geliştirilmiş bir diyettir. Özelliğinde özellikle içerdiği protein yüklü olmasına bağlı olarak metabolizmayı hızlandırma ve ani kilo kaybettirme etkisi vardır. İsveç diyeti metobolizmayı hızlandırır ve hızlı şekilde kilo vermeyi sağlar. Bu diyette özellikle hiç tüketilmemesi gereken besinler vardır. Bu besinlerin başında da gazlı içecekler geliyor.

 İsveç diyetinde gazlı içeceklerin tüketilmesi kesinlikle istenmemektedir. İsveç diyetinin geldiği nokta ise tam olarak belli olmamakla beraber yurt dışında oluşturulmuş, yurt dışı bazlı bir diyet olduğu biliniyor. Bütün popüler diyetlerde olduğu gibi İsveç diyetinde de kişi bazlı değildir. Tamamen kişiye özel olmamakla birlikte herkesin aynı diyeti uygulaması nedeniyle birlikte sağlıksız bir diyet olduğu söylenebilir.

 Fakat bunun yanı sıra gerçekten çok ani kilo kayıpları yarattığı doğrudur. Tabi şunun incelenmesi gerekiyor ve izlenmesi gerekiyor. Başında bir diyetisyen kontrolünde analizler alınıp vücutta ki yağ, kas ve su oranına bakıldıktan sonra 13 günün sonrasında tekrardan bakılara vücutta ne gibi değişiklikler olduğunun izlenmesi gerekiyor. Çünkü yine dediğim gibi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden İsveç diyeti kesinlikle bir diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. İsveç diyetinin en önemli özelliği 6 günden az yapılmıyor 13 günden de fazla kesinlikle yapılamıyor. İsveç diyeti bir çok diyetisyen tarafından önerilmiyor. Lakin kişi bu diyeti yapmayı çok fazla istiyorsa kesinlikle bir diyetisyen veya doktor kontrolünde bu diyeti yapmalı. Çünkü bu diyet çok fazla ve çok ani kilo kaybına yol açtığından dolayı vücudun dengesini alt üst edebiliyor.