KADINLARIN KORKULU RÜYASI KISIRLIK

KADINLARIN KORKULU RÜYASI KISIRLIK

 Anne olmak her kadını rüyasıdır.  Ama bazen karşımıza tıbbın bile çare bulamadığı kısırlık nedenleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bir çok kadın annelik duygusunu tadamamaktadır.

Kısırlığın nedenleri arasında  sigara, obezite, ileri yaş, stres ve çevrenin verdiği zararlı maddeler sayılabilir.

 Doğurganlığımızı olumsuz olarak etkileyen faktörlerin başında sigara yer almaktadır. Sigara yumurtalıklara zarar vererek  gebe kalmamıza engel olur. Sigara sadece yumurtalara zarar vermez aynı zamanda yumurtlama ve döllenme olaylarını da olumsuz olarak etkiler. Sigara erkeklerinde  sperm sayısını ve kalitesini düşürerek babalık şansını azaltmaktadır.

 Şişman kadınlarında  gebelik şansı düşmektedir. Çünkü obezite kadınların yumurtalıklarına zarar vermektedir. Bazen kadınlarda obezite nedeniyle yumurtlama sorunları yaşanmaktadır.

 Günümüzde kadınların iş hayatına girmesi ve kariyer beklentilerinin artmasıyla gebelik yaşı daha yukarılara çıkmıştır. Gebelik olayının 35 yaş sonrasına bırakılması da gebelik şansını azaltmaktadır.

Stresin bir çok hastalığın nedeni olduğu bilinmektedir. Stres kadınların gebe kalmalarını da olumsuz etkilemektedir.

 Çevremizde maruz kaldığımız kimyasallar da doğurganlık şansı azaltırken,  aynı zamanda gebelik kayıpları ve özürlü bebek doğurma olaylarının arttığı tespit edilmiştir.