Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

KARA MÜRVER NEDİR ? FAYDALARI NELERDİR?

Son  zamanlarda adını sıkça duyuran bir bitki olan kara mürver, günümüzde tüm dünyayı saran corona virüse iyi gelmekle bilinmektedir. Kara mürver bağışıklığı desteklemekte ve vücudu tüm hastalıklardan korumakla yükümlüdür.

Bağışıklık sisteminin yüksek düzeyde tutulması ise bu sıralar oldukça önemlidir. Pandemi sürecinden dolayı pek çok kişi evde kalmakta ve bağışıklık destekleyici besinler kullanmaya başlamışlardır.

Ancak evde kalınan bu süre zarfında pek çok kişi kilo almaya da başlamıştır. Dışarı çıkmak yasak olduğundan evde kalarak evde ise pek çok kişi sadece yemek yemiştir. Bu yenilen yemekler ise kilo olarak geri dönüş yapmıştır.

Bu kiloları için ise evde nasıl kilo alındıysa yine aynı şekil evde vermek de mümkündür. Bu kiloları vermek için ise gerekli olan tek şey kara mürverdir.

Kara mürver bağışıklığı desteklemenin yanı sıra aynı zamanda zayıflamaya da destek sağlar.

Pek çok bölgede kendiliğinden yetişen bu bilgi sayısızca fayda sağlamaktadır. Bu faydalardan en büyük özelliği ise zayıflamaya destek  olmasıdır.

Aynı zamanda kışın için adeta bir ilaç takviyesidir. Grip gibi bulaşıcı hastalıklarında önüne geçerek bulaşma riskini azaltır.

Kara mürver bitkisinin çeşitli kullanım alanları vardır. Bu kullanımlar uyarak daha kolay şekilde kullanabilir ve hızlıca zayıflarken aynı zamanda bağışıklığı destekleyip vücudu da koruyabilirsiniz.

Kara mürver bitkisini; çay olarak tüketebilirsiniz. Çay yap için de 1 litre kaynamış suya bir miktar kurutulmuş kara mürver çiçeklerini atınız. 10 dakika kadar demlenmesi sonucu içilmeye hazırdır. İçine şeker yerine tatlandırıcı şeyler atabilirsiniz. Örneğin bal gibi.

Kara mürver suyu; çay tarifinde elde edilen suyu tüketebilirsiniz. Günlük hayatta tonik olarak da kullanılabilir.

Kara mürver reçeli; reçelini tüketebilmek için de 30-40 tane mürver çiçeğini 1 litre elma sirkesinde 1 gece bekletin. Bir gece bekletmenin ardından içindekileri süzerek ayırınız.  Elma suyuna 1-2 tane limon atıp kaynatarak içine 1 kg kadar şeker ilave edip kıvama gelene kadar karıştırılarak kaynatılır.

Kara mürverin en çok dikkat çeken faydası ise böcek ilacı olarak da tüketilmesidir. Kara mürver bitkisinin yaprakları ilaç olarak işlev görmektedir.

Tüm bunların yanı sıra bunlar kara mürverin genel faydalarıdır.

En çok kullanıldığı alan ise zayıflama yönündendir. Zayıflamak isteyenler kara mürver çayını veya suyunu tüketerek hızlı bir şekilde zayıflayabilir.