MAKYAJ FIRÇASI NASIL TEMİZLENİR?

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenmeli?

 Her gün çantalarda, tozlu şifonyerlerde kalan makyaj fırçaları cildimiz için ciddi bir tehdittir. Fırçalardaki bakteriler her makyajda kozmetik malzemelerine ve cilde yapışırlar. Deri altı hücrelerinin çevresinde biriken bakteriler sivilce ve aknelere sebep olurlar. Bazı durumlarda daha kötü sonuçlar da yaratabilirler. Bunu engellemek için periyodik olarak temizlenmeleri gerekir.

 Öncelikle makyaj fırçası tamamen kişisel bir ürün olmalıdır. En gerekli durumlarda bile başkasının fırçasını kullanmak yerine sünger ya da pamukla makyaj yapmak daha sağlıklıdır. Fırçalar çok uzun süre kapalı tutulmamalı ve sıkışmamalıdır. Geniş bir kasenin içine mercimek taneleri ya da kahve çekirdekleri koyup makyaj fırçalarını saplamak hem sağlıklı hem de şık bir çözüm olabilir.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?
 Gelelim makyaj fırçalarının temizliğine: Fırçalar ister keçi kılı, sincap kılı gibi doğal kıllardan yapılmış olsun, ister sentetik olsun temizlikleri gayet kolaydır. Bir kaç damla zeytin yağı ve bir kaç damla antibakteriyel sıvı sabun bir kaba damlatılır. Bu karışımı fırçaya yediririz.. Daha sonra fırçamızı avcumuzun içine süreriz. Zaten bütün boya kalıntıları ve kirler avcumuzun içine geçer. Ardından fırça ılık suda yıkanır, kurumaya bırakılır. Bu kadar basit bir işlemle hem fırçaların ömrü uzar hem de cilt korunmuş olur.