Meme Kanserinden Nasıl Korunulur

 Meme Kanseri Riskini Azaltmanın Yolları

 Meme kanseri günümüz kadınlarının en büyük dertlerinden biri.Artık her beş kadından birinde meme kanseri görülüyor.Bu oran gün geçtikçe de artıyor.Meme kanseri kadınlarımız için çok büyük bir tehlike.Kanserin en kesin tedavisi ise kansere yakalanmamak.Peki neler yaparsak meme kanserinden korunuruz.

Sigaradan Kurtulun

Sigara her tür kanserin en büyük sebebi.Günümüzde meydana gelen kanserlerin %80 i sigara yüzünden meydana geliyor.Sigara meme kanserinin de en büyük sebeplerinden birisi.Bu yüzden sigara içmeyen, mümkünse içilen ortamda da durmayın.

Aşırı Stresli Olmayın

Biliyorum  bunu demesi kolay.Şuan ki hayat şartlarında stresli olmayan insan neredeyse yok gibi.Fakat stresten uzak durmaya çalışın.Streste kanserin en büyük sebeplerinden bir tanesi.

Egzersiz Yapın

Her gün düzenli egzersiz yapmaya çalışın.Egzersizin vücuda faydası saymakla bitmez.Her gün 30 dakika yürüseniz bile vücudunuza olan katkısı çok fazla olacaktır.Bu yüzden egzersiz yapmaya özen gösterin.

Kırmızı Meyveler Tüketin

Kırmızı meyveler meme kanserinin baş düşmanlarından biri.Antioksidan özelliklerinden dolayı vücutta  kötü huylu tümörlerin oluşmasının önüne geçebiliyorlar.

Alkolü Azaltın Yada İçmeyin

En iyisi alkolü hiç içmemektir. Ancak yine de içmeden yapamıyorsanız günde 1 bardaktan fazlasını geçmeyin.Tabi bu bardaktan kastım 1 litrelik bardaklar değil 🙂

Kırmızı Et Tüketin

Biliyorum kırmızı et fiyatları aldı başını gidiyor fakat kırmızı etin vücudumuza bazı önemli yararları var.Bu yüzden haftada en azından 1 kez kırmızı et tüketmeye çalışın.Ayrıca meme kanserine karşıda iyi bir düşmandır.

Formda Kalın

Aşırı fazla kilo almayın yada aşırı fazla kilo vermeyin.Formunuzu korumaya çalışın.Formda ve ideal kilonuzda kalın.