Mercimek

Mercimek

 Mercimeğin dünya üzerinde yetiştirilmiş ilk tarım ürünü olması ihtimali yüksek. Üretiminin  yakın doğu’da başladığı ve oradan da Akdeniz, Asya, Avrupa ve son olarak Amerika’ya yayıldığı düşünülüyor. Anadolu topraklarında yapılan kazlarda, yaklaşık 10 bin yıl öncesine ait mercimek kalıntıları bulunmuş ve hatta firavun mezarlarında da mercimek tanelerine rastlanmış.

 Mercimek, fasulyenin kuzeni ve baklagil ailesinin önemli bir üyesi. Dünyada, Boyut ve görünüş olarak çok farklı mercimek çeşitleri bulunsa da ülkemizde en çok kullanılanlar, kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve sarı mercimek.

 Mercimek de diğer baklagiller gibi Akdeniz diyetinin anahtar unsurlarından birisi. Özellikle yüksek protein seviyesi sayesinde bu diyete tam olarak uyar ve bitki esaslı besin kaynağı olarak beslenme biçimine zenginlik katar. Arpa, fasulye ve kuskustan sonra en yüksek değerli protein kaynağıdır. Özellikle pirinç gibi tahıllarla beraber yendiğinde protein oranı sağlam bir öğün ortaya çıkar.

 Protein içeriğinin yanı sıra, mercimek, yüksek miktarda diyet lifi, B9 vitamini, manganez ve fosfor içerir. Mercimek aynı zamanda, en iyi sebze esaslı demir kaynaklarından biridir. Çok yüksek oranda, vücut için faydalı demir ihtiva eden mercimeğin bir porsiyonu, bir insanın günlük gereksiniminin dörtte üçünü karşılar. Ancak içeriğindeki bu zengin demirin daha iyi işlenebilmesi için mercimeği C vitamini içeren gıdalarla (biber, brokoli, gibi… ) birlikte tüketmekte fayda vardır.

 İçeriğinde bulunan tüm bu değerli maddeler sayesinde, mercimek, böbrek ve idrar torbası şikayetlerine yardımcı olur. Canlandırıcı ve doyurucu olmasının yanı sıra, hormon üretimini uyarır ve kan üretimine yardımcı olur. Mercimek, kandaki şeker oranının ayarlanmasına da yardımcıdır. İçindeki kompleks karbonhidratlar, mercimekteki glikozun bağırsaklarda yavaş yavaş parçalanmasını sağlar. Bu durumda kandaki şeker yükselmez ve beyin ihtiyaç duyduğu glikozla, uzun süre ve düzenli olarak beslenir.

 100 gram mercimek, 316 kcal içerir. Kalorisi bu kadar düşük olmasına rağmen, çabuk doyurduğu için özellikle kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği bir gıdadır.

 Mercimeği yemek yapmak için hazırlarken diğer pek çok baklagil çeşidinin aksine, ısıtmaya gerek yoktur. Sadece yıkamak yeterli olacaktır. Ayrıca, mercimeği, içi su dolu bir kaba koyduğunuzda, üzerinde yüzen taneleri atmalısınız.