NİŞASTA VE DİYET LİFLERİ

Nişasta ve Diyet Lifleri

 Baklagillerin içeriğindeki nişasta da insan için oldukça önemlidir. Baklagilleri pişirmek, nişastanın hızlı hazmedilmesini sağlar ve içeriğindeki nişastayı ‘’dirençli nişasta’’ haine getirir. Kalın bağırsaktaki bakteriler dirençli nişastadan kısa zinciri yağ asidi üretir ki bu da kolon hücrelerinin iç yüzeyinin sağlığını korur ve bağırsak kanserini önler. Bu yaş asitleri aynı zamanda kana geçer ve kan kolesterol seviyesini düşürücü bir rol oynar.

 Yeni yapılan çalışmalar, dirençli nişastanın aynı zamanda kilo kaybına yardım edebileceğini ileri sürmektedir. Ayrıca baklagiller, diğer tüm besin gruplarından daha fazla diyet lifi içerir. Lifler çözünebilir lifler ve çözünemeyen lifler olarak ikiye ayrılır. Bazı besinler bunların her ikisini bir arada içerir.

 Çözünebilir lifler, kan kolesterolünü düşürmeye yardım eder ve kan şekerini kontrol eder. Taze ve kurutulmuş meyvelerde, sebzelerde, yulafta, baklagillerde ve tohumlarda bulunur. Çözünebilir lifler kalın bağırsak sistemindeki bakteriler tarafından fermente olabilir ve bağırsak sağlığını arttırır. Bunlar, prebiyotik lif olarak adlandırılır.

 Çözünmeyen lifler ise, şişmeyi sağlar ve bizi daha uzun süre tok tutmaya yardım eder. Bu bakımdan özellikle zayıflama diyetlerinde çözünemeyen lifler içeren gıdalar önerilir. Sağlık uzmanları bir insanın günde 20-30 gram civarında lif almasını öneriyor.