Popüler Diyet ‘’Yunan Diyeti’’

Sürekli bir diyet dener sıkılır başka bir diyete başlarız. Fakat bazı diyetler vardır ki çok kısa sürede popüler olarak çok kişi tarafından uygulanır. Bunların nedenlerinden biri etkisi çabuk görmektir. Popüler olan diyetlerden biri de Yunan diyetidir. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz yunan diyeti akdeniz diyeti ile benzer gibi görünsede akdeniz diyetinden ayıran bazı özellikleri vardır. İşte yunan diyeti hakkında bilgiler ve yapılışı.

Yunan diyetinin temelinde Ancel Keys’in araştırmaları yer alıyor. Uzun yıllar süren araştırmalar sonucu Yunanistan’ın Crete isimli adasında yaşayan insanların uygulamış olduğu beslenme tarzına incelendi. Sonuç olarak ise burada yaşayan insanların daha sağlıklı ve daha ince bir yapıya sahip oldukları tespit edildi. İlginç olan ise yaşam şartlarının daha kötü olması ve sigara kullanım oranının bu adada daha fazla olması idi.

Eğer farklı ve popüler bir diyet programı uygulamak istiyorsanız yunan diyeti size uygun olabilir. Yunan diyetinin temeli 3 farklı besin olan ekmek, zeytinyağı ve şarap oluşturmaktadır. Genellikle diyetlerde ekmek bulunmaz ya da çok az miktarda ekemk bulunur fakat yunan diyetinin temelinde 3 besinden biri olan ekmek yatmaktadır. Yunan diyetinde özellikle belirli bir saatte belirli besinleri yemek yoktur. Yunan diyetinde olan besinleri ağırlıklı olarak tüketmeniz gerekmektedir.

Yunan Diyeti Nasıl Yapılır?

Yunan diyetinin en önemli kuralı hazır, işlenmiş gıdalardan, paketlenmiş yiyeceklerden uzak durarak doğal besinleri tüketmektir. Yunan diyetinde belirli bir öğün ya da yemek verilmeyerek sadece ağırlıklı olarak tüketilmesi gereken besinler veriliyor bu besinler ise;

Zeytinyağı:  Vücudun metabolizmasını arttırarak ve yağ yakılmasını kolaylaştırdığı söyleniyor.
Sebze: İhtiyaç duyduğumuz antioksidan ve minerallerin yanı sıra belli başlı vitaminleri de sebzeden alabilirsiniz.
Deniz ürünleri: Başta omega 3 olmak üzere kan şekerini dengeleyen, metabolizmanın hızlanmasını sağlayan besin öğelerini bol miktarda tüketmelisiniz.
Tahıllar: Vücudunuz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlar ve serotonin hormonu salgılayarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.
Baharatlar: Sindirimi kolaylaştıran baharatlar kan şekerini düzeltir ve yağlı gıda yeme hissini azaltır. Bu da kilo almanızı engelleyebilir.
Çay-Kahve: Şekersiz olmak şartıyla içeriğinde kafein vücudun metabolizmasını hızlandırırak yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Tüm bunların dışında birde şarap bu diyet listesinin içerisinde yer alır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yunan diyeti, yunan diyeti nasıl yapılır, şarap ile diyet, ekmek ile diyet, popüler diyet, hangi diyet, meşhur diyet, değişik diyetler, yunan diyeti nedir