RAHİM KİSTİ HAKKINDA

Rahim Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 Son dönemlerde şikayetlerini ve tanısını daha sık duymaya başladık rahim kistinin. Kadınlar arasında son dönemlerin moda hastalığı diyebileceğimiz bir hastalık oldu rahim kisti. Peki rahim kisti nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri nelerdir?

 Rahim kisti; rahim duvarında, içinde bazen de dışında dokuların kalmasıyla kist oluşmasıdır. Yumurtalık kitside denilen bu kistler küçük sıvı dolu yapılardır. Kistlerin boyutlarına göre türleri vardır. Bunlar fonksiyonel kistleri, korpus luteum kistleri, dermoid kistler ve polikistik over hastalığı şeklinde tıbbi olarak adlandırılır. Bir de bu yumurtalık kistleri durumlarına göre ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu olarak iki farklı durumda görülmektedirler. Genellikle kötü huylu olarak kistler kanser riski taşıyan kistlerdir.

 Rahim kisti adet gören kadınlarda görülür. Henüz adet dönemi başlamayan veya menopozdaki kadınlarda görülmesi oldukça nadirdir. Kist oluşumunu kadınlardaki östrojen hormonu olumlu yönde etkiler. Gebelik dönemimde kist oluşumu ya da kist büyümesi daha sık görülür. Ancak genellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kayboldukları görülür.

 

 

 Rahim kisti belirtileri:                                                                                                            

           

 

 

-Adet düzensizliği,

-Kasık ağrıları,

-Karında şişkinlik,

-Sindirim sistemi bozuklukları,

-İdrar yolu şikayetleri,

-Adet dönemlerinin uzaması

 Genellikle bu ve benzeri şekilde şikayetler nedeniyle yapılan muayene sonucu yumurtalık kisti tanısı konmaktadır. Bu kistlerin tanısı genital muayene ve ultrasonografik inceleme ile gerçekleşir.

 Yumurtalık kisti tanısı konan kişiler de kist oluşumu ve büyüklüğü ve sayılarına göre uygun tedavi yöntemi uygulanır. Kistler ameliyatla alınabilir, bazı durumlarda rahmin alınabilmesi de söz konusudur. Bazı durumlarda ise kist ameliyatsız ilaçla tedavi edilebilir. Doktorunuz var olan kistin tanısına göre uygulayacağı tedavi yöntemini belirleyecektir.

Sizlerde yukarıdaki belirtilere sahipseniz biran önce bir jinekolojik muayeneden geçmeyi ihmal etmemelisiniz.